משרד המדע:
נקדם לוויין תקשורת בבעלות ישראל

מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה הודיע כי המשרד יפעל לקדם בניית לוויין שייבנה בתעשיות החלל הישראליות.

ערוץ 7 , א' באייר תשע"ח

חלל
חלל
צילום: רויטרס

מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה פרץ וזאן הודיע היום (שני) כי המשרד יפעל לקדם בניית לוויין בבעלות מדינת ישראל שייבנה בתעשיות החלל הישראליות.

בדיון שהתקיים בוועדת המשנה לנושא חלל בכנסת, הצהיר וזאן כי המשרד מוכן להקצות תקציבים נוספים לנושא.

"משרד המדע היה מוכן לשים שקל על שקל את חלקו היחסי על מנת לאפשר את מסקנות הוועדה לצאת לפעול. גורמים אחרים לא היו מוכנים להיכנס לנושא", אמר מנכ''ל משרד המדע.

המלצת המשרד ממשיכה את הקו שקבעה ועדת החלל בראשות וזאן בדצמבר 2016. בין המלצות הוועדה: תוספת של 120 מיליון ₪ בשנה לתקציב סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע עבור פיתוח לוויינים ופרויקטים בחלל; הקמת מערך של ארבעה לווייני תקשורת פעילים בו זמנית ותמיכה בפיתוח מוצרים בתעשיית החלל שיתחרו בשוק העולמי.

לפי דו"ח הוועדה, "מערך של לווייני תקשורת מחזק את היתירות והביטחון התקשורתי של ישראל בעת חירום". הוועדה קבעה כי למדינת ישראל צורך חיוני ביכולות עצמאיות להשגת מידע ולהעברתו באמצעות לווייני תקשורת ישראליים.

על פי המלצות הוועדה, המתווה המיטבי הלוקח בחשבון את כלל הצרכים אל מול העלות למדינה, הוא שימוש בלווייני תקשורת מסחריים מתוצרת ישראל והפעלתם באמצעות חברה ישראלית.

מאחר שעלות לווייני תקשורת מתוצרת ישראל גבוהה יותר מעלותם בשוק העולמי, קבעה הוועדה כי יש צורך לגבש מתווה שיאפשר פיתוח תשתיות ויכולות לצורך גישור על פער העלויות.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il