איזנקוט: שולחים לכם יד אחים מחבקת

בהר הרצל נערך טקס הנחת דגל הלאום על קבריהם של חללי צה"ל. הרמטכ"ל למשפחות השכולות: "בתוך הכאב טמונה הגאווה על עצמאות מדינתנו".

עדו בן פורת , א' באייר תשע"ח

טקס 'דגלון לנופל' בהר הרצל
טקס 'דגלון לנופל' בהר הרצל
צילום: דובר צה"ל

בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים נערך היום (שני) טקס "דגלון לנופל" במעמד הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך, ראש המוסד יוסי כהן וראש השב"כ נדב ארגמן.

במהלך הטקס הונחו על ידי חיילי צה"ל דגלוני מדינת ישראל על כלל הקברים בחלקה הצבאית. איזנקוט הצדיע לחללי החלקה ולזכר כל הנופלים במערכות ישראל.

פרויקט "דגלון לנופל" נערך זו השנה השבע-עשרה, כמסורת המבקשת לכבד ולהוקיר את הנופלים אשר שילמו בחייהם את מחיר ההגנה על שלומה וביטחונה של מדינת ישראל.

מסיומו של הטקס בהר הרצל ועד ליום הזיכרון לחללי צה"ל, תושלם הנחתם של דגלוני מדינת ישראל על קבריהם של כל חללי מערכות ישראל בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות.

"בשבוע שעבר צעדנו כל ראשי זרועות הביטחון יחד עם נשיא המדינה במצעד החיים על אדמת פולין", הזכיר הרמטכ''ל במהלך הטקס. ''זקופי קומה, גאים על זכותינו להיות עם חופשי בארצו. את אותו הדגל שיונף בחג העצמאות בכל בית בישראל נשאנו במקום שבו נגזלה חירות עמינו, בגאווה ובראש מורם.

''את דגל זה מניחים אנו היום על קבריהם של חללי מערכות ישראל ועליו סרט שחור – כסמל למורשתם החקוקה לעד בזיכרון מדינתנו".

הרמטכ''ל פנה למשפחות השכולות, ''יקיריי – בני המשפחות השכולות, מצבות רבות בהר הזיכרון, אבנים ואנדרטאות מוצבות ברחבי הארץ – ואף אחת לא תוכל להעיד על דמותם של הנופלים כמו הזיכרון שבליבכם. זיכרון השמור רק לכם ומלווה אתכם מדי יום ביומו.

''היום כבכל ימות השנה, אנו שולחים לכם יד אחים מחבקת ומתחייבים לחזק אתכם ככל שנוכל. היום נזכור גם את נעדרי צה"ל ואת החללים שמקום גבורתם לא נודע ונתחייב להוסיף לפעול בעוז ובענווה להשיבם לגבולותינו. זיכרון בנינו ובנותינו נצור לאורכה ולרוחבה של הארץ, כאשר נביט על כל מצבה וקבר, נזכור כי בתוך הכאב על לכתם טמונה הגאווה על עצמאות מדינתנו. יהי זכר הנופלים ברוך!", הוסיף הרמטכ''ל.

המפכ''ל אלשיך אמר כי "מעטים יודעים מהי עוצמת ההקרבה של שוטרי משטרת ישראל, כדי לממש משימתם הביטחונית בהצלחה. מעטים מודעים מה נדרש מהשוטרים והלוחמים כדי לספק ביטחון אישי לאזרחי ישראל, כמה מסירות ומה עמוקה תחושת השליחות הנדרשת, כדי למלא תפקידים כאלה, יום יום לאורך שנים.

"הטקס המיוחד של הנחת דגלונים על קברי החללים מבטא את מאמצנו להיות ראויים לקרבנם של החללים. המאמץ להניף את אותו הדגל שהונף במסירות נפש על ידי ההולכים. אנו נושאי הדגל בימים אלה, נושאים את אותו הדגל שמניף כל אחד ואחד מחלליה של משטרת ישראל", הוסיף אלשיך.

סמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף משפחות והנצחה, אריה מועלם, "במעמד מרגש זה, בהיכל הזיכרון הממלכתי, פותחים אנו את מבצע הנחת הדגלון על קברי חללי מערכות ישראל שהינו מהמבצעים הערכיים, החשובים והמכובדים במדינה. המעבירים מסר של כבוד, זיכרון, אחדות, אחידות ושוויון לכל חלל וחלל בכל מקום בו הובא לקבורה".