"עתירה מגוחכת, את מי הם מייצגים?"

בארגון אלמגור זועמים על עתירת האגודה לזכויות האזרח שדורשת לאסור ירי לעבר מתפרעים מטעם חמאס בגדר בעזה.

שמעון כהן , א' באייר תשע"ח

הפגנות "כמו בתל אביב"...
הפגנות "כמו בתל אביב"...
Flash 90טוען....

האגודה לזכויות האזרח ותנועת 'יש דין' הגישו עתירה לבג"ץ ובו הן דורשות לשלול מצה"ל את השימוש בפקודות הירי המבצעיות מול מפגיני הגדר ברצועת עזה. מול עתירה זו מבקש ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' מבית המשפט לקבלו כמשיב.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אחד משני עורכי הדין שאמורים לייצג את 'אלמגור' במידה ותתקבל הבקשה שהוגשה רק הבוקר (שני), עו"ד סא"ל במיל' מוריס הירש, מומחה לדין הבינלאומי ובעבר הפרקליט הצבאי באיו"ש. לעו"ד הירש חובר עו"ד אל"מ שמואל פז.

בראשית דבריו מספר עו"ד הירש על מהותה ויקרה של עתירת האגודה לזכויות האזרח: "העתירה אומרת שההפגנות בעזה הן כמו ההפגנות בלב תל אביב ולכן חלות עליהן אותן הנחיות להתמודדות עם הפרות סדר שקטות אזרחיות ולא חמושות". על פי עיקרון זה צה"ל לא יוכל להשתמש בירי לעבר הצועדים גם אם הם מחבלים בגדר ומבקשים להרוס אותה, ועליו להסתפק בביצוע מעצרים כאילו היה מדובר בהפגנה אזרחית בלב הארץ.

"זו עתירה מגוחכת שלא מציגה את כל התמונה. נכתב שם שמדובר באנשים שרק מחפשים חרות ותו לא. לא מדברים על מעורבות החמאס באירועים האלה. לא מדברים על כך שבסמל של ההפגנות האלה כל ישראל צבועה בצבעי דגל פלשתין עם המפתח של השיבה וזו מטרת ההפגנה. הם רוצים להציף את מדינת ישראל במיליון ושמונה מאות אלף עזתים".

"לגישת העותרים, האגודה לזכויות האזרח ו'יש דין' מדינת ישראל צריכה לפתוח את הדלת ולאפשר את זכות השיבה. הם מבקשים בעתירה לכבול את ידיו של צה"ל ולא לאפשר לצה"ל להתמודד עם האירועים האלה ולאפשר לאנשים הללו לפגוע בגדר ולהיכנס לישראל ולהסתפק במעצר בלבד".

"זו הזיה. הרי מטרת ההפגנה היא הצפת כל המדינה בפליטים ומימוש השיבה. אם עתירה כזו תתקבל מה יחשבו הפלשתינים באיו"ש? שניתן לעשות אותו דבר ולהציף את ישראל. ומה יחשבו הפלשתינים בירדן? שאפשר לעלות על ישראל ולשטוף אותה באישור האגודה לזכויות האזרח ו'יש דין'? את מי הם מייצגים. את תושבי עוטף עזה המתמודדים עם טילים ומנהרות? את הקורבנות הם לא מייצגים".

לפי שעה הוגשה בקשה היא להיות מוכרים כידידי בית המשפט על מנת שניתן יהיה להציג בדיון טיעון אחר, "להציג את הצד של קרבנות הטרור והנפגעים ואזרחי מדינת ישראל, להציג את העמדה של מי שרואה באירוע הזה פיגוע שהולך ומתממש".

במידה והבקשה תתקבל, אומר עו"ד הירש: "נדבר על המניעים והמטרות של ההפגנה ועל הסיכון המיידי של התפרצות עשרות אלפי פלשתינים בהם אנשי חמאס על כל מדינת ישראל ובפרט על ישובי עוטף עזה. יש לנו ידיעות של המארגנים המקוריים שאומרים שהחמאס השתלט עליהם והם עצמם לא רוצים באלימות אבל חמאס דוחף אותם לכך. גם היועץ של עבאס אומר שההפגנות נועדות רק כדי שחמאס יוכל להציג תמונות של פלשתינים הרוגים. יש כאן היבט רחב יותר של הדברים. חמאס מאבד בכוחו. ניסיון ההתנקשות בראמי חמדאללה חיזק את הקרע בין הפלגים וחמאס רוצה להרים ראש וזו המטרה של ההפגנות הללו".

מאחר והעותרים ביקשו דיון דחוף בעתירה, עוד קודם ליום שישי שבו עשויה להתקיים צעדה נוספת, מקווים ב'אלמגור' כי תשובה לבקשתם להשיב לעתירה תתקבל בזמן הקרוב מאוד. עו"ד הירש מעיר ומביע תקווה שבבית המשפט תהיה די רגישות כדי שלא לקיים את הדיון ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולא לגרור נפגעי טרור לבית המשפט דווקא ביום הזה.