קמפיין רשת חדש: להשיב את הכוח לכנסת

בקמפיין רשת של התנועה למשילות ודמוקרטיה מובאים ציטוטים של משפטנים בכירים על בית המשפט העליון והצורך באיזון כוחו מול הפרלמנט.

ערוץ 7 , א' באייר תשע"ח

יהודה עמרני
יהודה עמרני
צילום: חזקי ברוך

בכירים בעולם המשפט בארץ ובעולם יוצאים נגד התנהלות בג"ץ: על רקע הדיונים בנוגע לפסקת ההתגברות, התנועה למשילות ודמוקרטיה יצאה בקמפיין רשת של ציטוטים של אישים מהארץ ומהעולם על בית המשפט העליון והאיזון הרצוי בינו לבין הכנסת.

הקמפיין התמקד באמירות של משפטנים בכירים בארץ ובעולם לגבי המהפכה השיפוטית והכוח הרב שצבר בג"ץ ביחס לכנסת. אחד הבכירים הוא שופט בית המשפט העליון בארה"ב, אנטונין סקלייה, שאמר: "אני קורא פסקי הדין של ביהמ"ש העליון הישראלי כשאני רוצה להיות באמת בהלם, ולוודא שבית המשפט שלי הוא לא עד כדי כך גרוע".

השופט הפדרלי רוברט בורק הוסיף, "דמיינו בית משפט שנטל לעצמו את היכולת לבחור את חבריו, לבטל חקיקה, יצר משפט חוקתי בהיעדרה של חוקה... בית המשפט הישראלי עשה את כל זה."

הקמפיין מביא גם את אמירותיו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט משה לנדוי ז"ל שאמר, "אני חושב שהנשיא אהרן ברק לא השלים ולא משלים עם המקום הראוי שצריך להיות לבית המשפט בין רשויות המשטר שלנו".

עוד הוא מוסיף כי "בית המשפט לוקח על עצמו להכריע בעניינים של אמונות ודעות אשר המקום להכריע בהם הוא הכנסת".

הנשיא לשעבר משה לנדוי ז"ל אמר עוד כי "השופטים מקבלים על עצמם תפקיד שהם לא מסוגלים למלא. שהם לא הוכשרו למלא אותו. כי הם הוכשרו לשפוט, לא לשלוט. אבל מעבר לכך יש פה כרסום ברעיון של הפרלמנט כריבון. יש פה הצבה של בית המשפט מעל הפרלמנט". לדבריו, "בית המשפט צעד אחר צעד, הוא משתלט על חקיקת הכנסת".

בין הציטוטים הובאו גם דבריהם של בכירי מפלגת 'כולנו' על החריגה מסמכות של שופטי בג"ץ. השר משה כחלון עצמו, צוטט ב-2005 אומר ש"בג"ץ מבצע סיכול ממוקד בעם היהודי".

חבר מפלגתו שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, אמר ש"יש הסכמה שבית המשפט הישראלי שבר את כל הגבולות והנורמות של האקטיביזם השיפוטי. הפופוליזם הגיע לבית המשפט העליון",

חבר מפלגת 'כולנו', שר הכלכלה אלי כהן, אמר ש"אטימות בג"ץ ביחס לזעקתם של תושבי דרום תל אביב, והתערבותם החוזרת ונשנית במדיניות הממשלה בנושא המסתננים, הובילה להחלטה לקדם את פסקת ההתגברות". הקמפיין זכה להצלחה ושיתופים רבים ברשתות החברתיות.

מנהל הפעילות של התנועה למשילות ודמוקרטיה יהודה עמרני אומר כי "יש ניסיון של אלה שבנו את המהפכה השיפוטית, לאיים כי חקיקת ההתגברות במודל הרחב היא אבדן הדמוקרטיה, אך האמת היא שענקי משפט מארה"ב וגם מישראל מתחו ביקורות נדירות בחריפותן על נגיסת בית המשפט העליון בפרלמנט הישראלי. הקמפיין שאנו מריצים ברשת, נועד כדי לחשוף את האמת הזו במטרה לדרוש מנבחרי הציבור לקדם התגברות רחבה במודל הבריטי".

התנועה יצאה לקמפיין בו היא מביאה תשובות והסברים למצב החוקתי ולמשבר בין בית המשפט לכנסת. "באמצעות מסרים פשוטים אך מדויקים יוכל כל אזרח שרוצה להיות מעורב בנעשה, להכיר בצורה טובה את המציאות המשפטית והחוקתית וכן את הפתרונות למצב", מסכם עמרני.