בג"ץ פסק:
ערבים ישתתפו בטקס של השמאל הקיצוני

שופטי בג''ץ בראשות הנשיאה אסתר חיות ביטלו את החלטת שר הביטחון ליברמן המונעת מפלסטינים מיו"ש להשתתף בטקס זיכרון ישראלי-פלסטיני.

עדו בן פורת , ב' באייר תשע"ח

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
צילום: הלל מאיר/TPS

שופטי בג''ץ ביטלו היום (שלישי) את החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן המונעת מפלסטינים מיו"ש להשתתף בטקס זיכרון ישראלי-פלסטיני שמארגן השמאל הקיצוני בתל אביב.

בראש הרכב השופטים עמדה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

בית המשפט הורה לאשר כניסה ל-90 פלסטינים לטובת הגעה לטקס, בכפוף לבדיקה פרטנית של אותם פלסטינים כדי למנוע פגיעה בביטחון הציבור.

בפסק הדין קבע בג''ץ כי כי "החלטת שר הביטחון מתעלמת באופן מוחלט מן הפגיעה ברגשות המשפחות השכולות והציבור המבקשים לקיימו במתכונת שבו התקיימה לאורך השנים".

''מתן היתרי כניסה לטקס המשותף התאפשר בשנים קודמות, בהתאם להודעות כדין ונהלי המשיבים, והדרג המקצועי – מתאם פעולות הממשלה בשטחים – סבר גם השנה כי יש לאפשר הגעת פלסטינים לטקס", נכתב בפסק הדין''.

השופטים קבעו כי ''החלטת שר הביטחון אינה מביאה בחשבון את המציאות שנוצרה לאורך השנים ואת הציפיות הלגיטימיות שנוצרו אצל משתתפי הטקס, ואף מתעלמת באופן מוחלט מן הפגיעה ברגשות המשפחות השכולות והציבור המבקשים לקיימו במתכונת שבו התקיימה לאורך השנים''.

מארגני הטקס, תנועת השמאל ''לוחמים לשלום'' ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, מסרו בתגובה: ״אנחנו שמחים שבית המשפט הבהיר שגם לשר הביטחון יש גבולות ושאת חוש הטעם שלו הוא צריך להשאיר לעצמו. ליברמן לא יקבע למשפחות שכולות כיצד לציין את הכאב שלהן''.