'להצמדת הזיכרון לעצמאות משמעות רבה'

האלוף במיל' ח"כ שטרן יצנח לכנרת במסגרת מטס חיל האוויר ליום העצמאות. לטעמו הצמידות בין ימי הזיכרון והעצמאות נכונה וישראלית.

שמעון כהן , ב' באייר תשע"ח

משמעות מיוחדת. אלעזר שטרן
משמעות מיוחדת. אלעזר שטרן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

משמעות רבה. שטרן

בכל שנה עולה מחדש שאלת היחס לצמידות בין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לחג העצמאות.

ביומן ערוץ 7 התייחס לסוגיה חבר הכנסת אלוף (מיל') אלעזר שטרן, שגם ייקח חלק במטס חיל האוויר כאשר יצנח אל הכנרת עם לוחמים, קצינים ואלופים.

באשר לצמידות בין הימים המיוחדים אומר שטרן כי לטעמו "יש לצמידות הזו המון משמעות", ואולם הצמידות הזו נכונה בתנאי אחד, והוא שהלוחמים ועם ישראל כולו יודעים שלאחר שאנחנו עוזבים את בתי המשפחות השכולות ואת בתי העלמין והולכים להתחיל את החגיגות, יש מי שאם לא ניקח עליו אחריות יגיף תריסים "ודפקנו להם את החגיגות".

שטרן מציין כי כבר בהיותו ראש אכ"א נאבק על מתן עוד אישורי כניסה לבני המשפחות השכולות לטקס השאת המשואות "שהרי בזכותם הטקס".

לטעמו נכון היה להוציא מבתי העלמין את המשפחות השכולות לסיורים ברחבי הארץ, על מנת שיראו בעיניהם באתרי מורשת את הישגי המדינה, "יום הזיכרון הוא יותר למי שאינו במשפחות השכולות. למשפחות השכולות יש את יום הזיכרון שלהם".

שטרן מספר כי כמי שרעייתו היא אחות שכולה הוא ניסה לא פעם לשכנע את הוריה שלא להגיע לבית העלמין דווקא ביום הזה, אך בקשתו והעומד מאחוריה לא התקבלו בשל הנורמה הציבורית המקובלת ביום זה.

"הצמידות בין ימי הזיכרון והעצמאות היא ישראלית, גם אם היא לא נעשית ביד מכוון", הוא אומר וכשהוא נשאל אם אינו חש צרימה כלשהי כאשר הוא רואה ישראלים ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל עומדים בתור במרכולים ורוכשים את הבשר למנגל של מחר, הוא משיב שאין לו בעיה בכך, "שאנשים יתכוננו ויקדישו את השעה שעתיים ושלוש זה בסדר. יקומם אותי אם ביום הזה יתפסו מקום למנגל ויתחילו את החגיגות", אולם נראה שלמעט בשוליים אין מי שנוהג כך.

כאמור, שטרן צפוי לקחת חלק בצניחת המטס של יום העצמאות, והוא מספר כי לא היסס להזמנה להשתתף באירוע, "שלחו אותי לבדיקות שמזמן לא עשו לי והחליטו שאני יכול לצנוח, בעיקר כשזה לתוך הכינרת", הוא מציין ומסביר כי 'צנחן תמיד צנחן' וגם כחלוף עשור מאז צניחתו הקודמת הוא אינו חש חשש כלשהו לקראת האירוע.

עם זאת, מאחר והאירוע מתרחש בדיוק בשעה בה מתקיימת בבית הנשיא קבלת פנים לאלופי צה"ל לדורותיהם, הוא התנצל בפני הנשיא והסביר את שינויי הלו"ז המתוכנן. באירוע הצניחה ייקחו חלק צנחנים, מדריכי צניחה, לוחמי שייטת, מג"דים והאלופים שטרן, אלמוג ויורם יאיר.

"גם כשאעמוד בפתח הדלת וגם באוויר, מעבר להנאה אזכור בזכות מי זה, גם בזכות מי שאינם איתנו, גם בזכות החברים שנלחמו איתנו ונפלו והם לא צונחים, בזכותם אנחנו צונחים".