בשבע מהדורה דיגיטלית

אלוף בהישרדות

למרות החקירות, הטעויות ובעיות האופי שניחן בהן – בנימין נתניהו קיבע את שלטונו בעשור האחרון של מדינת ישראל כבלתי ניתן לערעור

ניצן קידר , ג' באייר תשע"ח

"הבשורה הגדולה ביותר של הליכוד מאז מנחם בגין". נתניהו
"הבשורה הגדולה ביותר של הליכוד מאז מנחם בגין". נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העשור השביעי:

תשס"ט – תשע"ח (2018-2009)

שלטון נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לשבור שיא בשנה הקרובה. אם יצליח להשלים את כהונתו הנוכחית הוא עתיד לעקוף את ראש הממשלה הראשון והמיתולוגי של ישראל, דוד בן גוריון המנוח, ולהפוך למי שהחזיק בתפקיד למשך הכהונה הארוכה ביותר ברציפות בהיסטוריה של המדינה.

אין ספק שהעשור האחרון עומד בסימן שלטונו של נתניהו. אחד העיתונאים שרק באחרונה הוציא ספר לא מחמיא במיוחד על ראש הממשלה, בן כספית, אומר עליו ש"עצם אזכור שמו מעורר רגשות עזים ומנוגדים: מצד אחד ניצב מחנה עצום ורב של ישראלים הרואים בו את אבי האומה, מנהיג בסדר גודל תנ"כי, ומן העבר השני עומדים לא מעט ישראלים שאינם יכולים לשאת אותו, את משפחתו ואת סגנונו".

זו תמצית מזוקקת של העשור הפוליטי האחרון, שברובו נתניהו נמצא בעמדת ניהול המדינה. קשה מאוד למצוא אדם במדינת ישראל שאדיש לבנימין נתניהו. בין אם אתה מאוהדיו ובין אם ממבקריו, נתניהו הוא מנהיג ששואב את כוחו מהשיח הציבורי ומהניסיון הבלתי פוסק להשפיע עליו ואולי אפילו לקבוע אותו.

מה בעצם מקבע את נתניהו אצל חלקים נרחבים בעם כמנהיג שאין לו היום אלטרנטיבה? שיחות עם פוליטיקאים, גורמי אקדמיה ומקורבים מעלות תמונה של אדם בעל יתרונות וחסרונות, שידע לתקן את הטעויות בעבר ומהן להיבנות לעתיד - בעיקר בזכות כישרונות שטרם הוכחו אצל מנהיגים אחרים. גם לנהנתנות שלו הם מצליחים למצוא תשובה.

קובע סדר יום חדש

השר זאב אלקין היה בחלק לא קטן מהעשור הזה, אחד האנשים היותר קרובים לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעיקר בתקופה בה כיהן כיו"ר הקואליציה. "אני מלווה אותו בעשור הזה מאוד מקרוב בתפקידים שונים", מספר השר אלקין, "וגם יצא לי לחלוק עליו לא פעם ולא פעמיים על רקע אידיאולוגי. אין ספק שהיו כמה עימותים קשים. אני לא חסיד עיוור במקרה הזה", הוא מוסיף בחיוך.

"אני מזדהה מאוד עם האמירה המפורסמת של זלמן ארן, שלמדתי מרובי ריבלין. כשהיו שואלים את ארן אם הוא תמיד הולך אחרי בן גוריון בעיניים עצומות הוא ענה, 'אני הולך אחרי בן גוריון בעיניים עצומות, אבל אני מדי פעם פוקח עיניים לוודא שבן גוריון לא הולך בעיניים עצומות'".

מה לדעתך מחזיק את נתניהו בשלטון כל כך הרבה שנים?

"כשהציבור מסתכל על האלטרנטיבות, גם מבחינה פרסונלית וגם מבחינת הדרך, הוא עדיין מעדיף את האלטרנטיבה הזאת. הרי מי היו האלטרנטיבות בעשור הזה? הוא התמודד מול ציפי לבני, ואני חושב שגוש הימין ניצח אז בצורה ברורה, כי הציבור האמין בדרך של גוש הימין-מרכז. גם אישית לא היה אמון בציפי לבני כמי שמסוגלת להנהיג את המדינה. הבחירות שלאחר מכן היו כמעט בלי מתחרים, כולם די השלימו עם העובדה שנתניהו ינצח. הוויכוח היחיד היה מי ייכנס לממשלת נתניהו ומי לא".

"הבחירות האחרונות היו הכי מאתגרות לנתניהו בעשור הזה כי באמת היה קרב ראש בראש בין ימין לשמאל. לפי כל הנתונים שהיו לנו, לו היו מקדימים את הבחירות בכמה ימים הרצוג היה מנצח. בסוף, כשאתה מסתכל על שלוש מערכות הבחירות שנתניהו ניצח, את רואה לפניך גם את העניין האישי, כי אין שחקנים אחרים שמתקרבים אליו במעמד הבינלאומי, בניסיון ובעוד הרבה פרמטרים, וישנה גם הסוגיה של הדרך, שבסופו של דבר מרבית הציבור לא רוצה את הדרך של השמאל בעת הזאת".

ד"ר ברוך לשם, שכתב באחרונה את הספר "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי" וחקר לעומק את התנהלותו של נתניהו, חושב שראש הממשלה הצליח במשך עשור לקבוע סדר יום שמדבר אל דעת הקהל הישראלית. "נתניהו הוא הגורם המשפיע ביותר על המדיניות של ישראל בעשור האחרון. מאז מלחמת יום הכיפורים החלו שינויים פוליטיים ומדיניים– הסכמים עם הפלשתינים ועוד, והוא פשוט הוריד את הנושא הזה מסדר היום".

אבל גם היום יש דיבורים על מו"מ מדיני.

"הכול על אש נמוכה מאוד. הנושא הפלשתיני, שהיה מרכזי בחיים הפוליטיים שלנו, ירד בעשור האחרון מהפרק ואף אחד לא מדבר ברצינות, אפילו לא השמאל, על משא ומתן אמיתי וממצה עם הפלשתינים. השמאל המרכזי לא מציג כבר תוכניות מדיניות אמיתיות שעומדות לדיון במערכות בחירות, וזה אחד ההישגים של נתניהו. גם בזכות העובדה שהוא מנצח מערכות בחירות, גם בזכות העובדה שהוא הפך את אפשרות המו"מ עם הפלשתינים ללא רלוונטית. הוא מייצר נושאים חשובים אחרים שהציבור עוסק בהם - הנושא האיראני הוא דוגמא טובה לכך".

מהלכים שנויים במחלוקת

אבל לא מדובר רק בכישרונות. שורה של אירועים משמעותיים בעשור החולף תרמו גם הם להישארותו של נתניהו במקום משפיע בתודעה הישראלית. המרכזי שבהם הוא ללא ספק היחסים עם ארה"ב. נתניהו לא האמין שברק אובמה יהיה נשיא ארה"ב. כשזה קרה הוא ניסה לשפר עמדות, אבל הבין שמולו עומד מישהו עם אג'נדה הפוכה. במקום להתקפל הוא החל להילחם. זה לא היה פשוט ובלא מעט מקרים היה מדובר בקרב בינלאומי עקוב מדם שהוביל לביקורות קשות. חלק לא קטן מהקרב הזה התנהל בארה"ב, על דעת הקהל המקומית. בהסכם הגרעין עם איראן זה לא ממש עזר אז, אבל נתניהו הצליח להישאר לאורך כל התקופה, על פי סקרים של המכונים האמריקניים המובילים, אחד המנהיגים האהודים על האמריקנים.

נתניהו עשה מהלכים רבים שהיו שנויים במחלוקת לאורך העשור האחרון. הוא החזיר את החייל גלעד שליט מהשבי, למרות ביקורת חריפה שאף נטען בה כי פעל לשם הפקת תועלת פוליטית. בתקופתו גם פונתה עמונה ופינוי יישובים אחרים עמד על הפרק בשל התנהלות משפטית בעייתית של המדינה. מנגד הוא אחראי גם למבצעים צבאיים כמו עמוד ענן וצוק איתן וזוקף לזכותו גם את עצירת ההסתננות לישראל, אם כי כעת חלה הסתבכות בפתרון בעיית המסתננים שתקעו כאן יתד.

אחד המחוקקים מהאופוזיציה מסביר כי "נתניהו השכיל להבין את מה שהשמאל התכחש לו. הוא הבין לאן נושבת הרוח וידע להגיע בדיוק למקום שבו יוכל לתת את המשב המרענן ביותר. לזכותו ייאמר שהוא נשאר ער תמיד, גם במקום שאחרים נרדמים".

השר אלקין מחדד את הנקודה. "נתניהו כל הזמן בדינמיקה. הוא סיפר לי פעם שאחיו יוני לימד אותו כשהם היו בסיירת מטכ"ל שתמיד צריך לקחת בחשבון שמי שנגדך משנה עמדות כל הזמן, ולכן גם אתה צריך לשנות עמדה באופן תדיר. זה משהו שמאוד מאפיין אותו. הוא יודע להשתנות ולנוע. הוא לעולם לא קופא. למה לא מנצחים אותו? תמיד מנסים לנצח אותו בנקודה שחושבים שהוא עצר בה. אבל הוא אף פעם לא עוצר, תמיד נע בשטח. הוא הרבה פעמים מפתיע אותך ונמצא צעד אחד לפניך. אתה מתכנן מהלכים ולא לוקח בחשבון שהוא תמיד מזהה מוקדם את המהלך שלך נגדו - ומפתיע אותך מאחור".

יש שיטענו שהתכונה שהצגת כעת כחיובית, היא בעצם בעיית הזגזוג שלו.

"אני אתן דוגמא לתכונה נוספת שתסביר את זה עוד יותר טוב. נתניהו יודע להגיד 'טעיתי' ולעשות סיבוב של 180 מעלות. זה משהו שמאוד קשה לפוליטיקאי, כי לכל אחד מאיתנו יש אגו והוא חושש ממה יאמרו על שינוי העמדה שלו. לראש הממשלה יש אינטואיציות מאוד חדות. לעתים הוא רואה שהוא נכנס לטעות גדולה והוא מסוגל לעשות סיבוב פרסה מיידי, בלי להתחשב בביקורת הקשה שיטיחו בו. לפעמים זה גורם ללעג, שאנשים מוזר להם שאדם תוך פרק זמן קצר אומר דבר והיפוכו, מצד שני זה מציל אותו מהיצמדות לטעות וזו יכולת נדירה אצל פוליטיקאים".

הודאה בטעות היא דבר אחד, אבל חוסר החלטיות נתפס בעיני הציבור כזגזוג.

"נתניהו מנהיג מאוד זהיר. ראיתי אותו בהרבה תהליכים של קבלת החלטות. לפעמים מתארים את זה כהססנות ולעתים שהוא אדם הפכפך שמשנה את דעתו, אבל כל זה נובע מהעניין שכשיש החלטות רציניות הוא לא שולף. אני חושב שיש לזה הרבה יתרונות. קח לדוגמא את השליפה שהייתה בלבנון השנייה ומה המחיר ששילמנו על זה. אז אצל נתניהו לפעמים משלמים מחיר הפוך, כי יש קצת איטיות בקבלת ההחלטות אבל אני חושב שזה עדיף".

מה בעיניך משאיר אותו בשלטון כל כך הרבה שנים? מה הציבור זיהה בו שהוא לא מוצא אצל אחרים?

"יש כמה תכונות משמעותיות. הראשונה היא הראייה הבינלאומית שלו, מדינית וכלכלית. זה לא משהו שגרתי. מדינת ישראל הרבה פעמים לוקה בפרובינציאליות מסוימת וזה הרבה פעמים מטעה אותנו בהבנה של תהליכים בינלאומיים. נתניהו הוא אדם שמנתח לעומק את הגיאופוליטיקה העולמית. רואים את זה בדיונים איתו, גם אחד על אחד, גם בפגישות עם מנהיגי עולם וגם בקבינט. אין הרבה אנשים במדינת ישראל שמסוגלים לעשות את זה בכזאת רמת עומק. זה נכס אמיתי מבחינת המדינה וזה חלק מהקסם שלו".

"יתרון נוסף שלו הוא היכולת לעשות מאמץ מרוכז. כשהוא ממוקד מטרה - ריכוז המאמץ שלו חריג מאוד בהשוואה לפוליטיקאים אחרים שאני מכיר".

בעיניך זה טוב או רע?

"זה יכול להתפרש חיובי ויכול גם לא, כי לפעמים קשה לו לעסוק בדברים אחרים בגלל שהוא עד כדי כך ממוקד במטרה מסוימת".

אלקין חושב שעוד אחת מהתכונות של נתניהו היא לדעת ללכת נגד הזרם. "תכונה שלא קיימת תמיד אצל פוליטיקאים, וגם הוא לא הולך על זה בכל מקרה ובכל מחיר. ליוויתי אותו בתהליכי קבלת החלטות מסוימות, שאמרתי לו שיכול להיות שהוא צודק וזו החלטה נכונה, אבל יהיה לה מחיר פוליטי. הוא ענה, 'כשאני מקבל החלטה, אני צריך להחליט מה שאני חושב שנכון למדינה'. זו גישה שאני מאוד מעריך, גם אם חשבתי במקרים רבים שהוא טועה. הוא לא עושה את זה תמיד ולעתים כשהוא מעריך שהמחיר הפוליטי גבוה מדי, הוא גם משנה עמדה".

קמפיינר בינלאומי

אחד הדברים שהפכו את נתניהו למנהיג משמעותי גם בעולם, היא היכולת שלו לפעול בזירה הקשה ומלאת המהמורות בארצות הברית. "אין היום מנהיגים בעולם שמסוגלים לנתח את זרמי העומק בדעת הקהל האמריקנית, להשפיע עליהם ולתת פייט לנשיא ארה"ב במגרש הביתי שלו. מי ממנהיגי העולם ניסה לנצח את אובמה אצלו בבית? אז אמנם הוא הפסיד במערכה הראשונה, אחרי שאובמה נאלץ לעבוד מאוד קשה כדי להעביר את הסכם הגרעין עם איראן, אבל במערכה השנייה נתניהו ניצח כי המאבק שלו הביא לזה שבדעת הקהל האמריקנית התקבע שהסכם הגרעין עם איראן אינו מוצלח ושאיראן היא אויב", אומר אלקין.

התאוריה של ד"ר לשם לשנות השלטון הרבות של נתניהו כוללת שני מוטיבים מרכזיים: התגברות ולמידה ומה שהוא מגדיר 'מראה של ראש הממשלה'.

"נתניהו הבין היכן טעה ואז לקראת בחירות 2009 ייצב את המחנה שלו והחזיר את בני בגין ודן מרידור לליכוד. השניים הללו באו ואמרו לציבור: 'תראו, הוא התבגר'. כלומר, זה נתניהו אחר שיודע להתנהל נכון עם המחנה שלו. היה לו מחנה מלוכד והיו לו את היכולות התקשורתיות האדירות בכל קנה מידה. על נתניהו אפשר לומר שהוא קמפיינר ברמה בינלאומית – אולי אחד הטובים בעולם.

"היכולת גם להחזיק את המחנה שלך וליצור את מה שאני קורא 'מראה ראש הממשלה' ו'דימוי ראש הממשלה', זו לא רק היכולת לדבר יפה בטלוויזיה, אלא להקרין את העוצמה ולתת את התחושה שזה האיש שאפשר לסמוך עליו. זו יכולת שיש לנתניהו והיא דומיננטית אצלו".

אתה יכול לתת דוגמה, היכן זה הורגש?

"בבחירות 2015 היה מיני עימות בין יצחק הרצוג לבין נתניהו בטלוויזיה. נתניהו היה בלשכתו והרצוג היה באולפן. על המסך ראית ראש ממשלה ולצידו מישהו שנראה כאילו הוא לא במשחק הזה. הוא היה נראה כמו שזה הוגדר בזמנו כ"נער בר מצווה נרגש". בטעות נוהגים לתרגם את המושג של 'יודע להופיע בטלוויזיה' כמישהו שנראה טוב על המסך. זה לא מספיק. צריך שתהיה לך את היכולת התקשורתית לא רק להיבחר, אלא גם לשלוט. נתניהו מתמודד עם המון ויכוחים פוליטיים מחד וגם עם חקירות מאידך, ובאמצעות היכולת שלו לייצר את מראה ראש הממשלה שמשרה ביטחון על הסביבה, הוא מצליח להתגבר בשדה הפוליטי, התקשורתי ובדעת הקהל, על כל הבעיות".

ומה עם החקירות? נראה שלמרות היכולות, נתניהו לא למד את הלקח בנושא הזה.

"אין ספק שנתניהו הפיק לקחים בהרבה מאוד נושאים. כשהוא החל את הקריירה כראש ממשלה, בגיל 47, הוא היה חסר ניסיון פוליטי. הוא הצליח לעשות את כל השגיאות שטירון יכול לעשות במצב כזה. אבל הוא חזר. אהוד ברק גם עשה את כל השגיאות, אבל עד היום לא נותנים לו לחזור כי אין לו את היכולות שיש לנתניהו. נתניהו הפיק את הלקחים".

"מה שלא השתנה אצלו זו היהירות הגדולה והנהנתנות הבלתי מוסברת. הרי הוא נפל בדברים האלה בעבר. אם אני מנסה להבין את נתניהו– הוא לא הבין את סיפור הסיגרים כשוחד. הוא אמר פעם שאבא שלו אמר לו: 'לעולם אל תיקח כסף מאנשים אחרים'. כלומר להבנתו, כסף הוא שוחד. אין לנתניהו סיפור של כסף שהוזרם אליו, או עמותות. מה שלא מסודר אצלו זה נושא הנהנתנות. הוא אוהב לחיות בצורה מסוימת ולדעתו כולם יכולים לסייע לו לחיות כך. כשמיליונר נותן לו סיגר או שמפניה, הוא לא רואה את זה ככסף שהוא קיבל, אלא כיחסים לגיטימיים. זה משהו באישיות שלו שקשה קצת להבין. זה נושא שהכשיל אותו, למרות שנראה שהוא לא מבין את זה כמו שזה נראה בחוץ".

לשם מדגיש כי הנהנתנות הכשילה אותו רק ברמה חלקית: "ראוי לשים לב שבעוד הדבר הזה הוא בעיה משפטית עבורו, תומכיו לא ממש רואים בזה בעיה. המצב שלו בסקרים מצוין. הם רואים בסיגרים נהנתנות ולא שחיתות. הרי מדובר באדם שהיה יכול להרוויח הרבה מאוד כסף בחוץ ולהפוך למיליארדר, רק מהרצאות ושירותי לובינג שהיה נותן. אבל הוא לא עושה את זה ומכאן אפשר להסיק שהוא לא בפוליטיקה בשביל הכסף".

סמל למאבק באליטות העבר

פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, מסביר כי לדעתו נתניהו מצליח לייצר מצב שבו הציבור מאמין שפשוט אין לו תחליף. הוא מונה לכך כמה סיבות. "בלי קשר לנתונים אחרים, עצם היכולת לנצח שלוש פעמים רצוף ולהגיע לשיא בכהונה הרצופה, היא משמעותית. יש גם מגוון מדדים חשובים שאכן עלו וצמחו בשנות כהונתו, ומזוהים איתו בלי קשר לשאלה אם אכן זה רק הוא: כלכלה יציבה, עלייה במדדי חיים שונים כמו אופטימיות, ממד האושר, הערכת מצב המדינה, המצב האישי ועוד".

זה קשור גם למי שעומדים מולו כיריבים?

"כן. החלופות נתפסות כלא יציבות או כחסרות ניסיון, מה שמחזק אותו למרות חולשותיו. עניין נוסף הוא תפיסתו על ידי ציבור רחב של "אחרים" כמי שעושה את כל זה מול רדיפה פנימית קשה ומתמשכת. סמל למאבק באליטות מהעבר, במיוחד כשהן נתפסות כחסרות יכולת לקבל את חילופי השלטון".

השר אלקין מסביר שתיתכן סיטואציה פוליטית שתהיה בעוכריו של נתניהו, למרות שהוא לדעתו המתאים ביותר להמשיך כראש ממשלה. "גם מבחינת המעמד וגם מבחינת הניסיון, אין לנתניהו מתחרים כאן. האם מדינת ישראל תקרוס יום אחד אם הוא לא יהיה ראש ממשלה? ודאי שלא. מדינת ישראל עברה כבר חילופי דורות של מנהיגים. אבל כשאני עושה סיכום של הכול - קשה לי לראות מתחרה פוליטי טוב יותר. אני כן יכול לראות מתחרה פוליטי שינצח בקונסטלציה פוליטית מסוימת", מסכם אלקין.

ד"ר לשם אומר שנתניהו קיבע את מעמדו בצורה שקשה לערער עליו. "בימין ודאי אין לו אלטרנטיבה. הוא סיפק את כל הסחורה שהימין היה רוצה שמנהיג שלו יספק. אין איום ביטחוני משמעותי, נושא הפיגועים הפך להיות קטן יותר, אנחנו כבר לא רואים פיגועי ראווה כמו בעבר. בשורה התחתונה כמעט כל פרמטר שיכול להפיל ראש ממשלה, לא נמצא על סדר היום. אני חושב שנתניהו הוא הבשורה הגדולה ביותר של הליכוד מאז מנחם בגין ז"ל. בגין החזיר את הליכוד לשלטון, אבל נתניהו גרם לכך שאין היום כוח של השמאל שיכול להקים ממשלה. הוא היום כוכב בודד בשטח".

ועם כל זאת, ד"ר לשם לא רואה את הקדנציה הבאה של נתניהו. "אני לא רואה אותו כראש ממשלה בקדנציה הבאה, אני חושב שבאופן אמיתי גם הוא לא רואה את עצמו בעמדה הזאת. יש כבר שתי המלצות להגיש כתבי אישום. אני מעריך שהוא לא יכול להמשיך לקדנציה נוספת, כי גם בנט וגם כחלון הודיעו שאם יהיה כתב אישום הממשלה לא תימשך".

נוכל לראות אותו בתפקיד ציבורי אחר?

"נתניהו יכול להגיע להסכמה עם היועמ"ש על כתב אישום מופחת בלי קלון. כל מה שהוא יוצר כרגע, והתחושה שציבור גדול בעדו ושהוא עוד רגע הולך לבחירות, גורם לחשש בפרקליטות שהעמדתו לדין יכולה להביא לשסע עמוק מאוד בציבוריות הישראלית. יש שם מי שמעריך שכדאי להגיע איתו להסדר במסגרתו הוא יפרוש מראשות הממשלה. אם נתניהו יוצא מזה כך, הוא הופך להיות דמות ציבורית בינלאומית מהשורה הראשונה. אין כמעט אנשים עם יכולת הופעתית כמוהו בעולם. הוא יהיה מרצה מאוד מבוקש בעולם, בארץ הוא יהיה פרשן מבוקש".

גורם בכיר בסביבת נתניהו דווקא סבור שמוקדם להספיד אותו. "לא הייתי ממהר לומר שנתניהו לא יהיה חלק מהמערכת הפוליטית בעתיד". את קביעתו הוא מסביר כך: "ראיתי אותו במצבים רבים, בזמני לחץ, בזמנים מייאשים ובתקופות של הצלחה ותקווה. הוא לא יוותר כל כך מהר על העשייה הפוליטית ויישאר בזירה הציבורית לעוד שנים רבות".

ההיסטוריה מלמדת שנתניהו יודע להתאושש כמעט מכל משבר, ודווקא כשהוא עם הגב לקיר יכולות ההישרדות שלו גוברות. ספק אם בחגיגות ה-80 למדינת ישראל נראה את נתניהו כחלק מהמערכת הפוליטית, אבל סביר מאוד, כמו שמעריך ד"ר לשם, שנשמע עליו ושהוא יהיה חלק מחיינו גם בעשור הבא.