דתיים וחרדים, כל עם ישראל מתאחד

השרים, סגני השרים וחברי הכנסת החרדים השתתפו בטקסי יום הזיכרון בבתי העלמין ברחבי הארץ.

מיכל לוי , ג' באייר תשע"ח

ליצמן בקריית גת
ליצמן בקריית גת
צילום: לשכת ליצמן

כמידי שנה, השרים, סגני השרים וחברי הכנסת החרדים השתתפו בטקסי יום הזיכרון בבתי העלמין ברחבי הארץ, הניחו זרים ונשאו דברים לזכרם של הנופלים במערכות ישראל ובפיגועי הטרור.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) השתתף בטקס הרשמי בקריית גת ונאם בפני המשפחות השכולות.

במהלך הנחת הזר מול אנדרטת הזכרון קרא סגן השר פרק תהילים ולאחר מכן אמר כי ''עם ישראל כולו מתאחד היום, זוכר ומתייחד, עם אלה ששילמו מחיר חייהם למען ארצנו. הזיכרון המדמם עוטף את כולם, ללא הבדלי גיל, דת ועדה. כולנו משפחה שכולה אחת גדולה. ביום הזה, יום הזיכרון לנופלים במערכות ישראל.

"היום, לב כולנו פועם עמכם. שמים הצידה מחלוקות בקרבנו, משילים מעצמנו תחושות ניכור וזרות, לטובת רגעים של חסד. של קשב. לאיחוד לבבות לכאבכם - אימהות ואבות, אחים ואחיות, אלמנות ויתומים - משפחת השכול. משפחות יקרות. כאבכם הוא מחיר האומה. יגונכם הוא קרבן הציבור. מאז אותו רגע נורא מכל, יום יום, שנה אחר שנה, אתם נושאים עמכם את הכאב שאיננו מרפה ואת הפצע שלא יוכל להגליד".

ליצמן הוסיף, "אחים יקרים, ביום בו הכאב והזיכרון ממלאים את כולנו, הוא גם יום של הזדמנות לאומית. זה הזמן להביט אל המחבר לעומת המפריד. להתחבר אל מה שעושה את עם ישראל אחד ומאוחד. מורשתם של בנינו, אהובינו, אחינו ואחיותינו, לא תהיה שלמה אם לא נחיה בשלום בתוכנו. כוחה של אומה באחדותה וסוד עמידתו של העם היהודי בלכידותו ובערבות ההדדית, היפה והסגולית".

סגן שר החינוך מאיר פרוש השתתף כנציג הממשלה בטקס יום הזיכרון בבית הקברות ביישוב הדרוזי חורפיש שבצפון.

בדבריו הרחיב אודות לכידות עם ישראל ביום הזה ועל החיבוק הגדול שעם ישראל מעניק למשפחות השכולות ביום הזיכרון.

''דווקא ביום כזה, אנו יכולים לומר שיש להעמיק ולקדש גם את 'ברית החיים' את הקשר ואת ההיכרות של העם היהודי עם העדה הדרוזית, הנצחה של החללים שלא זכו להכרה הנדרשת והראויה על ידי כלל החברה הישראלית, בניית תשתיות, פתרון למצוקת הדיור הקשה שישנה, ודאגה לצרכים של העדה הדרוזית המפוארת", אמר פרוש.

הוא הדגיש, ''אין תחליף לאותן אבדות, ואין נחמה להורים השכולים, לאחים ולחברים... אלה שנעקרו מכרם החיים, בעודם צעירים- אינם ניתנים לשכחה... ביום הזיכרון הזה, הנחמה היחידה שלנו היא שנשמות הנופלים צרורות בצרור החיים של גיבורי ישראל בכל הדורות, וזכרם לא יישכח מתולדות עמנו''.

גם השרים וחברי הכנסת מש"ס שימשו כנציגי הממשלה והכנסת בערים השונות. שר הפנים, אריה דרעי השתתף כנציג הממשלה בטקס שהתקיים בבית העלמין במראר ויישא דברים בשם הממשלה. סגן שר הפנים, הפריפריה, הנגב והגליל ח"כ משולם נהרי בנצרת עילית, וח"כ ינון אזולאי השתתף ונאם בטקס המרכזי בכפר הדרוזי מראר.