איש הקולנוע לאון אדרי הלך לעולמו

לאון בן ה-70 היה מבכירי תעשיית הקולנוע בארץ. הקים עם אחיו את מתחמי הסינמה הסיטי. מתחת ידיהם הופקו כ-300 סרטים.

ערוץ 7 , ד' באייר תשע"ח

לאון אדרי (מימין) ואחיו משה
לאון אדרי (מימין) ואחיו משה
Photo by Kobi Gideon/Flash90.

איש העסקים לאון אדרי, מבכירי תעשיית הקולנוע בארץ, הלך לעולמו היום (חמישי) בגיל 70, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה.

לאון הותיר אחריו אישה, ארבעה ילדים ושבעה נכדים. הלווייתו תתקיים מחר בשעה 12:30 בבית העלמין בקיסריה.

אדרי היה הבעלים של חברת ההפקה "יונייטד קינג" יחד עם אחיו משה. השניים הפיקו למעלה מ- 300 סרטים ישראלים ובינלאומיים, בהם "סוף העולם שמאלה", "הערת שוליים" ו-"בופור".

האחים אדרי הקימו גם את רשת בתי הקולנוע סינמה סיטי הפזורה ברחבי הארץ.

בשנה שעברה הודיעו משה וליאון כי לא ישתתפו בטקס פרסי אופיר, בעקבות ההחלטה של הנהלת הטקס לא להזמין אליו את שרת התרבות והספורט מירי רגב.

השניים שיגרו מכתב למוש דנון, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, ובו כתבו "קיבלנו בתדהמה את ההחלטה המצערת שלא להזמין השנה את שרת התרבות והספורט, גב' מירי רגב, לקחת חלק בטקס, כביכול באמתלה של הימנעות מהזמנת פוליטיקאים לטקס".

"לצערנו, בהחלטה פחדנית ושגויה, הוחלט השנה להפוך את טקס פרסי אופיר לבמת התגוששות פוליטית אשר אינה מכבדת את מעמד הקולנוע הישראלי ויוצריו", טענו האחים אדרי. ''איננו מתכוונים לתת יד להתנהגות זו ולקחת חלק באירוע מפלג הפועל בדרך של חרמות, אי סובלנות וסתימת פיות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לאדרי ז"ל. "רעייתי שרה ואני, ובנינו יאיר ואבנר, מבכים את פטירתו של לאון אדרי ז״ל. ליאון היה חבר וכבן משפחה לנו. הוא ואחיו משה, יבדל לחיים ארוכים, הובילו את תעשיית הקולנוע הישראלי להצלחות גדולות. הם פיתחו את תרבות הפנאי בארץ ובעולם, שימחו אנשים רבים ונתנו תעסוקה לישראלים רבים".

"לאון ואחיו משה החלו את דרכם לפני שנים רבות בבית קולנוע צנוע בדימונה והגיעו להישגים חובקי עולם, מעין גרסה ישראלית של סינמה פרדיסו. לאון אהב את משפחתו, עמו וארצו - ציוני בכל רמ״ח איבריו. הוא יחסר לנו מאוד", כתב ראש הממשלה בדף הפייסבוק שלו.