"לעולם לא נסגור את הדלת לשלום"

נשיא המדינה אירח את הסגל הדיפלומטי הזר לרגל חגיגות ה-70 והצהיר, "אני יודע שהשלום בעיניכם בעדיפות גבוהה. אין קיצורי דרך במזה"ת"

ניצן קידר , ד' באייר תשע"ח

הדיפלומטים הזרים עם ראש הממשלה והנשיא
הדיפלומטים הזרים עם ראש הממשלה והנשיא
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו נחמה אירחו היום (חמישי) את נציגי הסגל הדיפלומטי והקונסולרי המוצבים בארץ, לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. באירוע השתתפו גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו ורעייתו.

הנישא הודה באירוע גם למדינות העולם על סיוען לישראל לאורך השנים. "במשך 70 שנים ישראל חולקת ידע וניסיון באזורנו ובעולם כולו. מבטחון תזונתי, להגנת סייבר, ישראל יוצרת עתיד טוב יותר לכולנו. ב70 השנים האחרונות הצלחנו להביא לשלום עם מדינות שהיו אויבות. בתוך כל הישגינו, לא היינו לבדנו, ישראל נוצרה תודות לרשת תמיכה בינלאומית, ואנו ממשיכים להפיץ אור בעולם בעזרתכם, חברים יקרים".

"היום יותר מתמיד, שיתוף פעולה בינלאומי הוא המפתח לעתיד טוב יותר, בטוח יותר, שלו יותר. אני מאמין שכמונו, גם אתם מקווים שלא נצטרך להמתין 70 שנים נוספות כדי לראות שלום שורר באזורנו. אנחנו לא נפסיק לנסות לממשו", הוסיף ריבלין.

הוא אמר כי ישראל חפצת שלום, אך לא תהסס להגן על עצמה. "אנחנו נעשה הכל כדי להגן על עצמנו. ייתכן ונצטרך לבנות גדרות שיעצרו טרוריסטים, או לפעול בדרכים שונות כדי להבטיח את ביטחונם של בני עמנו, אך לעולם לא נסגור את הדלת לשלום".

"אני יודע שהשלום בעיניכם בעדיפות גבוהה, גם בעינינו. אך אין קיצורי דרך במזרח התיכון, אנו נעבוד יחד כדי להראות לפלסטינים שאפשר לחיות יחד, זה לצד זה בשלום", אמר ריבלין.

לדבריו, "ישנם אלו שלא רוצים בשלום. המשטר האיראני, לא העם האיראני, ממשיך לתמוך בטרור ובשנאה ומסכן את ביטחון העולם. זהו אתגר לעולם כולו, וכל העולם חייב להתמודד איתו יחד. כולנו חייבים לעשות כל שביכולתנו כדי לעצור את משטר הרשע. הלב נשבר כשאנחנו מסתכלים על התמונות מסוריה. טיפלנו באלפי פצועים שהתדפקו על שערינו. זוועות משטרו של אסד הן מהנוראות בהיסטוריה העולמית ואזורנו העתיק. הדור הבא ישאל את כולנו מה עשינו כדי לעצור את הטרגדיה בסוריה, כדי לעצור את הפשעים הללו, נגד ילדים חפים מפשע, נשים, אזרחים".

בסיום דבריו הודה הנשיא לדיפלומטים המוצבים בישראל מרחבי העולם על שהגיעו לחגוג את יום העצמאות ה70 של ישראל ואמר, "תודה על שבאתם לחגוג עימנו היום בירושלים, בירת העם היהודי זה 3,000 שנים, והיום בירתה של מדינת ישראל".

ראש הממשלה אמר באירוע, "יש שני דברים שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לישראל לחגוג את יום העצמאות הנהדר הזה. הדבר הראשון הוא לדבר נגד איראן. איראן היא האויב של כולנו – של ישראל, של העולם הערבי, של הציביליזציה. היא מדברת בפתיחות, היום ב-2018, המאה ה-21, היא מדברת בפתיחות על הרס ישראל. היא מקיפה את כל המזרח התיכון, אותו היא רוצה לכבוש, היא יורה טילים על ריאד וערב הסעודית, היא כובשת את לבנון, היא מנסה לשלהב את עזה שוב, היא בעיראק, והיא מנסה לבסס בסיס צבאי בסוריה – דבר שכל המדינות שוחרות השלום צריכות להתנגד לו. דברו נגד איראן. אם ההיסטוריה לימדה אותנו משהו, הוא שיש להתנגד לדיקטטורה רצחנית בתחילתה. לעצור דברים רעים בתחילתם".

"הדבר השני שאתם יכולים לעשות על מנת לקדם שלום הוא להזיז את השגרירויות שלכם לכאן. אנו שמחים על החלטתו של הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לכאן, היא אומרת דבר פשוט: על השלום להתבסס על האמת", הוסיף נתניהו.

לדבריו, "הכרה במציאות היא הדרך לבנות שלום. לא ניתן לבנות שלום על בסיס שקרים כי הוא מתרסק על סלעי המציאות. חשוב לבסס את העקרונות האלה שבסופו של דבר ינחו את השלום. העובדה שלישראל יש עיר בירה, שלעם היהודי יש עיר בירה במשך 3,000 שנים ושמה ירושלים, היא בלתי מעורערת. הגיע הזמן להכיר בעובדה זו. אני שמח לומר שיש לפחות חצי תריסר מדינות שכעת משוחחות איתנו ברצינות על העברת שגרירויותיהן לירושלים, ותודה גואטמלה שעשית זאת. יהיו אחרות שילכו בעקבותייך".

"אז אנא, יש עיקרון פשוט, אתם מכירים אותו – 'הראשון להגיע זוכה'. החלטתי שעשר השגרירויות הראשונות שיגיעו לכאן יקבלו יחס מועדף. נעזור לכם, כולכם צריכים לעשות זאת. ואני רוצה לומר כמה אנחנו מאושרים לראותכם כאן בבית הנשיא, בבירתנו ירושלים ביום זה, אבל אנו רוצים לראותכם בכל יום. אז 'השנה בירושלים', תודה על כך שבאתם לכאן, תודה על כך שאתם חוגגים את עצמאותנו ואת הולדתנו מחדש כאן במדינה היהודית".