גבאי במפגן תמיכה בשופטי בג"ץ

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הפגין מול בג"צ: בית המשפט הוא של העם ומשרת את העם. לא ניתן לפגוע בו. לא במילים ולא ב D9.

חזקי ברוך , ו' באייר תשע"ח

אבי גבאי
אבי גבאי
צילום: הלל מאיר/ TPS

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הפגין הערב (מוצאי שבת) מול בית המשפט העליון וקרא להפסיק את הפגיעה במעמדו.

"באנו לומר לכל מי שלוקח חלק בשלטון הזה: בין אם בשתיקה ובין אם בעצימת עיניים, לכל מי שמחזיק בכיסא ובתפקיד, לכל מי שמפחד להתייצב לקרב על צביונה של ישראל: אתם, השותקים: גם אתם שותפים לניסיון לחסל את הדמוקרטיה. ההיסטוריה לא תמחק ולא תשכח לכם את העובדה שהייתם שותפים מלאים לשלטון – שהפך את את המפכ"ל לפושע, את נשיא המדינה לבוגד, ואת שופטי העליון לאויבי העם", אמר גבאי.

"הגענו לכאן הערב, לסף דלתו של בית המשפט העליון, כדי להעביר מסר ברור וצלול לממשלת ישראל: בית המשפט הוא של העם ומשרת את העם. אנחנו לא ניתן לפגוע בו! לא במילים ולא ב 9D. השרשרת אנושית היא חומה משותפת של כולנו, שמסמלת את הגנת העם על בית המשפט שלו. בית המשפט שמגן על העם מפני עריצות שלטונית. הגענו לכאן הערב מכל קצוות הארץ, לומר לשופטי ישראל: בקרב הזה על פניה של ישראל הדמוקרטית – אתם לא לבד!!" אנחנו כאן כדי לומר את הדברים כפי שהם: זהו מאבק על ערכים, זהו מאבק על ממלכתיות זהו מאבק על הערך היסודי ביותר שלנו – הדמוקרטיה".

גבאי שלח מסר לשופטי בית המשפט הגבוה לצדק, "חיזקו ואימצו. המשיכו במלאכתכם ביושר, בנאמנות ובניקיון כפיים. במאבק על דמותה של ישראל אתם לא לבד. עם ישראל אתכם ולצדכם".

גבאי המשיך ותקף את הממשלה, "אל תתבלבלו: ממשלת נתניהו לא באמת מוטרדת מביטול חוקים בנושאים כלכליים או מפסיקות על מאחזים לא חוקיים. פסקת ההתגברות נועדה לשנות את יסודות הליבה של הפרדת הרשויות בישראל. את הכנסת הממשלה כבר הכניעה והשפילה. ראינו את זה השבוע כולנו בטקס המשואות. עכשיו זה תורו של בית המשפט".

"התהליכים האלה הם מדרון מסוכן. בקצה שלו נמצאות מדינות כמו טורקיה ורוסיה. מדינות שהן כאילו דמוקרטיה. כאילו תקשורת חופשית, כאילו זכויות אדם. לשם הם רוצים להגיע! חברים – על זה בדיוק המאבק ! דמוקרטיה מאבדים בשיטת הסלמי, כל פעם עוד קצת ועוד קצת, עד שמגיעים לנקודת האל חזור. נקודה שבה השלטון מרסק את כל אלה שאמורים למנוע מהדמוקרטיה להיהפך לעריצות הרוב.

אני שואל אתכם ראשי הקואליציה: למדינות האלה אתם רוצים להידמות?? לשם אתם רוצים לקחת אותנו?? אתם לא מבינים שאתם הבאים בתור ? מישהו מכם מכיר את חברי הקואליציה של ארדואן ? אולי את זו של פוטין ? אל תתנו לחסל את המערכת הדמוקרטית שמשרתת אותנו 70 שנים!

אתם מסכנים גם את הכלכלה שלנו. גם הכלכלה המוצלחת שלנו זקוקה לדמוקרטיה. אין מדינת סטארטאפ לא דמוקרטית כמו שאין מדינה של יזמות ופריצת גבולות בלי דמוקרטיה".

בדבריו התייחס גבאי לחקיקה שמקדמת הממשלה נגד בית המשפט ופנה לשר האוצר משה כחלון, "הגענו לכאן הערב כדי להגיד בקול גדול: אין בג"ץ עם פיסקת ההתגברות – זה ישראבלוף. ובאנו גם לומר לשר האוצר – משה, תיצמד למצע שלך - אין בג"ץ עם פסקת ההתגברות על נושא אחד. גם זה ישראבלוף".

גבאי תקף בחריפות גם שתיקתם של חבריו לאופוזיציה ממפלגת יש עתיד, "לחברינו באופוזיציה, חברי מפלגת יש עתיד, לכם אני אומר הערב – תבחרו צד!! רדו מהגדר. מי ששותק, מי שמפחד, מי שעושה חשבון מה ייצא לי מזה, מי שלא נלחם על הערכים שלנו, ומי שלא מתייצב באומץ – לא באמת יכול לדבר על פוליטיקה חדשה".

גבאי פנה בדבריו גם לשר החינוך נפתלי בנט, "טוב עשית כשהחלטת להפוך את הנאום לחלק מתכניות הלימודים. אכן נאום מופת באזרחות. אבל הרי אתה יודע, וכל מורה יאמר לך: שאת האזרחות הילדים לומדים גם מהחדשות. ובחדשות שלנו לא רואים אחדות. בחדשות רואים שלטון נטול בטחון עצמי. שלטון שמחפש את המפריד ומעצים אותו. שלטון שעסוק בהפחדה. לא במדינאות, ולא בעשייה, אלא בפוליטיקה שתשמר אותו. שלטון שעסוק בלהיבחר מחדש בכדי שוב פעם להיבחר מחדש".