"אם לא נחזיק מעמד - נלך לבחירות"

שר האוצר משה כחלון הבהיר כי במידה והליכוד לא יעמוד בהסכם הקואליציוני הוא יתמוך בהקדמת הבחירות

חיים לב , ו' באייר תשע"ח

משה כחלון
משה כחלון
צילום: הלל מאיר/TPS

שר האוצר משה כחלון התייחס הערב לוויכוח שהתפתח בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בסוגיית השתתפותו בטקס המשואות בהר הרצל.

"ראיתי חלק מטקס המשואות. תראי אני לא יודע מה זה תרגיל, ראש הממשלה ביקש להופיע שמה. לדעתי כל הסיפור הזה לא הוסיף כבוד, וכל אדם וסגנונו, לדעתי זה לא הוסיף כבוד", אמר שר האוצר בראיון לתכנית 'פגוש את העיתונות' ב'החדשות'. "לכן אני אומר היה צריך לסדר את זה מראש אבל זה בסדר כל אחד מחליט על הדרכים שלו", הוסיף.

בהתייחס לפולמוס הפוליטי סביב פסקת ההתגברות והבהיר כי הוא מתנגד להחלטות בית המשפט העליון אודות סוגיית המסתננים אך מאידך אינו רוצה ללכת לפסקת התגברות כוללת.

"בוא רגע נפריד את זה: מסתננים זה בנפרד וחוק יסוד החקיקה זה משהו אחר. יש מתח מובנה בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת ולכן בקיץ האחרון ראינו מבול של פסקי דין של התערבות בוטה בהחלטות ממשלה חוק יסוד החקיקה", אמר.

"כל פתרון בנוגע למסתננים אני תומך בו. זה דבר חשוב לשחרר את תושבי דרום תל אביב וזה צריך לעשות. הבעיה הגדולה היא שראש הממשלה לא רוצה ללכת לפסקת התגברות ספציפית, ולכן הוא בוחן עם פרופ' אהרן ברק איך אפשר להרחיב. הוא נפגש עם ברק ואני נפגשתי איתו ואין ספק שבסוף נגיע להסכמה".

בדבריו הבהיר כי במידה והליכוד לא יעמוד בהסכם הקואליציוני הוא יתמוך בהקדמת הבחירות. "אני חושב שיש הרבה אנשים שחיים בדמיונות. אני צמוד להסכמים, מי שעשה איתי את השותפות יודע את זה", אמר כחלון. "אמרתי: 'רבותיי, בואו לבחירות, בואו נלך לעם'. אני אמרתי לראש הממשלה: 'בוא נלך, נקבע מועד לבחירות, אם אי אפשר לעמוד בקואליציה ולעמוד בהסכמים - בוא נפזר את הכנסת'. אם נתניהו רוצה בחירות יכל היה ללכת אליהם מזמן".

שר האוצר הבהיר כי ראש הממשלה מתנהל בצורה תקינה – למרות חקירותיו. "אני לא נותן ציונים לראשי ממשלות, ראש הממשלה הוא נבחר, מכהן, מתפקד. ברגע שנחשוב שצריך שינוי - יהיה שינוי", אמר השר.

"לגבי המצב של נתניהו אין ספק שהוא עובר תקופה קשה ואנחנו מאחלים לו שיצא מכל רבב. אני לא רואה בעיה בתפקוד, יש לי איתו הרבה אי הסכמות. כל הזמן שנחזיק מעמד, אם לא - אין בעיה, נלך לבחירות".