מכתב פתוח לנטלי פורטמן

ראש מכינת "תבור" במסר לשחקנית נטלי פורטמן שהחליטה לא להגיע לישראל: "מדינת ישראל-בית לפליטי השואה"? הבל הבלים ועיוות היסטורי.

ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ח

עיוות היסטורי. נטלי פורטמן
עיוות היסטורי. נטלי פורטמן
צילום: רויטרס

ראש המכינה הקדם צבאית "תבור", עמיחי שיקלי, כתב הבוקר (ראשון) מכתב פתוח לשחקנית פורטמן, בעקבות החלטתה לבטל את הגעתה לישראל והצהרותיה ביחס להקמתה של מדינת ישראל כבית לפליטי השואה.

שיקלי הסביר במכתב כי הוא רואה בדבריה עיוות היסטורי עובדתי ושיתוף פעולה עם ארגוני החרם על מדינת ישראל, "יהיה צורך ביותר מאמירה מקוממת אחת כדי לגרום לי לאבד את החיבה העמוקה שיש לי לנטלי פורטמן, היא יפהפייה ואצילית אבל במקרה הנוכחי טועה ומטעה".

"אינני מוטרד מהעובדה שהיא נתנה תחמושת נוספת לארגוני הבי די אס, תנועה שאיבדה את המומנטום והחיוניות שלה ונדונה לכישלון, אני בהחלט מוטרד מההשפעה השלילית על צעירים יהודיים וישראלים שלעיתים תופסים עמדות של סלבריטאים כתורה למשה מסיני", ציין שיקלי

"'מדינת ישראל הוקמה לפני שבעים שנה כבית לפליטי השואה' קבעה נטלי פורטמן. הבל הבלים, בשונה מהוליווד מדינות לא קמות בן לילה וכזכור התנועה הציונית החלה בפעולה להקמת מדינה עוד לפני מלחמת העולם הראשונה ככה שהקביעה כי ישראל הוקמה כבית לפליטי שואה היא פשוט לא נכונה", קבע שיקלי במכתב.

לדבריו, "הטענה לפיה מאורעות השואה סייעו להקמתה של מדינת ישראל היא טענה רווחת, אך מופרכת. טענה זו, מלבד להיותה שגויה מן הצד ההיסטורי עובדתי, משמשת כיום כראש החץ במתקפה הרעיונית כנגד צדקת קיומה של מדינת ישראל. הקמת המדינה נתפסת בקרב חוגים פוסט ציוניים כעוולה מוסרית שזכתה ללגיטימציה רק בשל השואה. בחוגים האנטישמים החדשים ותנועת ה-BDS הקמת המדינה זוכה לכינוי השואה ההפוכה, שבה הפכו קורבנות הנאצים היהודים לנאצים החדשים, חיילי צה"ל. השואה לא זו בלבד שלא סייעה להקמת המדינה, אלא היא כמעט וחיסלה את הסיכויים להקמתה".

"נטלי, בעצם הצהרותייך והחלטתך את שותפה לארגונים קיצוניים אלה. הדברים מתחברים לדברים שאמרת בקיץ 2016 כי יש לעסוק פחות בשואה. להפך, נטלי, להפך. מציע לך ללמוד מעט לעומק את ההיסטוריה של עמנו ואת סיפור השואה, כך אולי תביני את גודל טעותך. מותר להודות בטעות- ובמקרה זה זו חובתך המוסרית והיהודית", הוסיף שיקלי.