עורך דין פלילי: תחום מאתגר

עורכי דין מטפלים בתחומים שונים ואחד המעניינים והמאתגרים שבהם הוא התחום הפלילי.

, ז' באייר תשע"ח

פלילי
פלילי
צילום:pixabay

נדמה כי תחום זה, יותר מהאחרים, קובע גורלות של אנשים לטווח ארוך. עבירה פלילית יכולה לפגוע באנשים שנפגעו על ידי החשוד אבל גם רבות בנאשם עצמו. רישום פלילי הנרשם לאדם הינו כתם לכל החיים ועלול לפגוע קשות במסלול חייו, בשיקום עתידי ועוד. בגלל סיבה זאת, וכמובן, רבות אחרות כבדות משקל, רצוי שנאשם בעבירה פלילית יקבל ייעוץ וליווי צמוד של עורך דין פלילי, ורצוי שהייצוג יתחיל כבר בראשית התהליך.

הדבר חשוב במיוחד כאשר לא ברור אם בוצעה עבירה פלילית. כאשר מתקבלת תלונה אזי המשטרה בודקת אותה והחשוד מוזמן לחקירה. כבר בשלב הזה הוא עלול להפליל עצמו ולהסתבך. יש לו שתי זכויות חשובות אחת מהן היא לשמור על זכות השתיקה והשנייה היא להיות מיוצג על ידי עורך דין. עורך דין יכול להדריך אותו לגבי התנהלות בחקירה. במקרה והחשוד מקבל הודעה מהפרקליטות על כוונה להגיש נגדו כתב אישום פלילי, הוא יכול לכתוב בקשה ולנסות להניא אותם מכך.

בהמשך הדרך, וכאשר יהיה צורך בכך, ייצג עורך דין פלילי את הנאשם בבית משפט. הוא יבנה תיק הגנה מסודר לאחר שילמד את החומר. הוא ינסה למצוא סדקים בתביעה. בין אם הראיות הנסיבתיות אינן חזקות, אם העדויות נלקחו שלא כדין, אם יש עדים מפוקפקים שמעידים נגד מרשו, אם יש סתירות בעדויות וכדומה. הוא ילמד על פסיקות תקדימיות שניתנו בנושא ויביא אותן לפני השופט בעת הצורך. המטרה הראשית היא להביא לזיכוי הנאשם או לזיכוי חלקי שיביא להקלה בעונש.

עורך דין פלילי עוסק בעבירות מגוונות בתחום וביניהם: המתה, סמים, צווארון לבן, הטרדות מיניות, עבירות בתוך המשפחה, גניבה ושוד ועוד. העונשים על עבירות עלולים להיות כבדים ונקבעים בהתאם לחומרת העבירה. יחד עם זאת, ניתן להגיע לבקש ולקבל פסיקות מקלות במקרים של עבירות ראשונות וקלות בתחום, במקרים של עסקות טיעון, בבקשות לריצוי עונש במסגרת עבודות שירות ועוד. ליווי צמוד ללקוח יסייע לו נפשית ועונשים קלים ללא רישום פלילי יסייעו לו בשיקום חייו.