טבילה במקווה - גם לנשים עם מוגבלות

איזה מענה מיוחד צריכות נשים בעלות צרכים מיוחדים במקווה? בכנס מיוחד ילמדו בלניות על דרכים בשיח וליווי מכבד לנשים עם מוגבלויות.

רפאל לוי , ז' באייר תשע"ח

מקוה זוהר במועצה אזורית לכיש
מקוה זוהר במועצה אזורית לכיש
צילום: המשרד לשירותי דת

כ-750,000 נשים טובלות מידי שנה במקוואות בישראל, מי שמקבלות את פניהן ומלוות אותן ערב ערב, שבת וחג הן אלפי בלניות במפגש אישי ומסור.

בין הנשים הטובלות אחת מכל שש היא בעלת צרכים מיוחדים הסובלת ממוגבלות שכלית, נפשית או פיזית שנראית או שאינה נראית לעין.

בכנס מיוחד שיתקיים מחר (שני) בירושלים ביוזמת מרכז עדן, יעסקו בשאלות הקשות וינסו לתת גם תשובות וכלים חדשים להתמודדות ראויה ומכבדת.

דר' נעמי מרמון גרומט מייסדת מרכז עדן מספרת, "בישראל ישנם עשרות מקוואות נגישים לנשים עם מוגבלויות פיזיות. השנה לקחנו על עצמנו לעורר ולהכשיר את הבלניות גם בהתמודדות האישית עם אישה עם מוגבלות פיזיות אך לא רק, אסור לנו לשכוח את אותן אלה המתמודדות עם מוגבלויות שכליות, עם חרדות אובססיות ודיכאונות".

זהו לא הנושא היחיד איתו מתמודד מרכז עדן כשהוא מכשיר מידי שנה מאות בלניות בכל רחבי הארץ. רק לאחרונה יצאה חוברת הדרכה לבלניות בנושא סרטן השד שנותנת מגוון רחב של מידע לבלנית אודות המחלה והמענים המיוחדים לנשים המתמודדות איתה.

חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי שתדבר בכנס תספר מניסיונה האישי על החוויה של אישה המתמודדת עם מחלת הסרטן.

נושאים נוספים שיעמדו על סדר היום הם נושאי בריאות האישה, כאשר מומחים מתחומים אלו יישאו דברים בנוגע לאתגרים רפואיים שונים שעלולים לעלות במפגש במקווה.

"בשנים האחרונות אנחנו מכשירים בין היתר את הבלניות בנושאים רפואיים לא כדי שיטפלו אלא כדי שידעו להפנות בשעת הצורך. נשים לא מעטות סיפרו כי יצא להן לספר לבלנית ברגע האינטימי של הטבילה על חשש או על דאגה רפואית ​וידע נכון של הבלנית, ובמיוחד ההפניה המוקדמת על ידי הבלנית לגורם מוסמך היה קריטי לטיפול" מוסיפה דר' מרמון גרומט.

לקראת הכנס שמתקיים בימי חגיגות ה-70 למדינה יצא הארגון במיזם נוסף בו נתבקשו נשים לכתוב מכתב תודה לבלניות שלהן, ויותר מאלף מכתבי תודה נאספו והן יוצגו במהלך הכנס כחלק מיוזמת 'עשרת ימי תודה'.