איפה יש אנשים כמו האיש הזה?

בית ראשי הממשלה, בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר. הצצה אל חיים ומפעל חיים שהיו ואינם עוד.

כתב וצילם: קובי פינקלר , ז' באייר תשע"ח

ביתם של ראש ממשלה
ביתם של ראש ממשלה
צילום: קובי פינקלר

במרכזו של רחוב בן מימון בירושלים עומד, ספון מאחורי גדרות אבן, ביתם של ראשי ממשלות ישראל בשנותיה הראשונות.

השכנים עוד יודעים לספר על פולה בן גוריון שהיתה גוערת בילדים ששיחקו כאן בשעת הצהרים והפריעו את מנוחת "הזקן", על פועלו ואורח חייו הצנוע של לוי אשכול, וגם על גולדה מאיר שאירחה במטבחה את ילדי האזור, כאילו לשיחת חולין "עם כוס מיץ תפוזים ופרוסת עוגה" כפי שמתארת לנו, שחר קלמן, המנהלת כיום את ביתו של לוי אשכול.

בית אשכול
צילום: קובי פינקלר

המעון, נבנה ב-1933 עבור יוליוס ג'ייקובס, שהיה סגן מושל ירושלים. בשונה מן המקובל בירושלים, המבנה נבנה בטון מזוין ללא חיפוי אבן.

עם מותו של ג'ייקובס בפיצוץ מלון המלך דוד, המבנה הועבר לרשותה של הסוכנות היהודית וב-1950 נרכש על ידי ממשלת ישראל לצורך הסבתו כמשכן ראש הממשלה.

ב-1974 הועתק המעון למבנה חדיש והבית המיותם הועבר לעמותת יד לוי אשכול למימוש מטרותיה להנצחת זכרו ופועלו של ראש הממשלה אשכול.

הסיור במקום מרגש ומכונן ומלמד פרק חשוב בדמותו של ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל, דווקא בימים אלו בחגיגות השבעים.

לוי שקולניק (לימים אשכול) נולד בז' בחשוון ה'תרנ"ו (25 באוקטובר 1895), בכפר אוֹראטוֹבו שבאוקראינה. הוא למד ב"חדר", ואחר כך בגימנסיה העברית בווילנה, בירת ליטא. אשכול נפטר בח' באדר תשכ"ט (26 בפברואר 1969), בעודו מכהן כראש ממשלה.

הספריה
צילום: קובי פינקלר

הסיור בקומת הקרקע של המבנה, הוא באמצעות הדרכה ומוזיאון אינטראקטיבי, כשבקומה זו חלל אירוח, מטבח, חדר אוכל וחדר שינה וכן פינת עבודתו של לוי אשכול כמו גם ספריו המקוריים.

בפנימיותו של הבית בולט ניגוד חריף בין המידות הנדיבות של חדרי האירוח לבין מידותיהם הצנועות של שלושת חדרי השינה. הסלון וחדר האוכל שבקומת הקרקע וחדרי העבודה עם המרפסות הפונות לחזית הגן הנם חדרים רחבי ידיים ולעומתם נבנו חדרי השינה כחללים סמליים ובהם ארונות קיר צמודים.

דלת הכניסה המקורית של המבנה עוצבה גם היא בסגנון אר-דקו בעץ וחלל הכניסה מוקף ארבעה חלונות מלבניים אנכיים.

לאחר שינוי ייעודו של המבנה למעון ראש הממשלה נוספו לו שתי תוספות: מקלט תת קרקעי ושתי בקתות שומר ששולבו בגדר ההיקפית.

במסגרת מיזם של "ציוני דרך" ובשיתוף עם עמותת יד לוי אשכול והחברה להגנת הטבע , הוקם מרכז חינוכי ייחודי להנצחת זכרו של לוי אשכול, במבנה ששימש כמשכן ראש הממשלה בתקופת חייו של אשכול וכהונתו בתפקיד.

שולחן הדיונים
צילום: קובי פינקלר

הקומות העליונות של הבית משמשות כיום כמשכנה החדש של החברה להגנת הטבע בירושלים.

בן מימון 46 ירושלים. הביקור בתיאום מראש ועלותו 10 שקלים טל. 02-6313091