קניית דירה להשקעה בארץ או בחו"ל?

קניית דירה להשקעה בחו"ל זהו צעד נבון כמו קניית דירה בארץ, אך חשוב לדעת מהם היתרונות של כל אחת מהאפשרויות לפני שמקבלים החלטה

תוכן שיווקי , ח' באייר תשע"ח

דירה להשקעה
דירה להשקעה
צילום: shutterstock

נכס משלכם יכול להיות נהדר כשמתגוררים בו מכיוון שהוא שייך לכם ולא צריך לפנות אותו או לחוש מוגבלים.

יחד עם זאת, נכס משלכם – שאינכם מתגוררים בו יכול להיות נפלא עוד יותר משום שזו הכנסה נוספת, בין אם מדובר בדירה בארץ או בחו"ל.

למעשה, קניית דירה להשקעה בחו"ל זהו צעד נבון בדיוק כמו קניית דירה להשקעה בארץ, אך חשוב לדעת מהם היתרונות של כל אחת מהאפשרויות בטרם מקבלים החלטה לגבי כך.

האם עדיף לרכוש דירה להשקעה בארץ או בחו"ל? – יתרונות וחסרונות בדרך להשקעה נבונה

אין זה סוד וכבר רבים יודעים כי רכישת דירות להשקעה בישראל, כמעט בכל יישוב בארץ, זוהי החלטה פיננסית נבונה. אך האם כך הדבר גם לגבי דירות בחו"ל? ובכן, מסתבר כי במדינות מסוימות, בעלות על דירה יכולה להיות אחת מההזדמנויות הכלכליות המוצלחות שתעשו בחייכם.

כאשר רוכשים דירה בארץ, במיוחד אם מדובר בדירה שניה - תצטרכו לשלם מס רכישה העומד בימים אלו על שמונה אחוזים משווי הנכס. במדינות מסוימות המחיר שתצטרכו לשלם בעבור הדירה הינו המחיר היחיד שתשלמו. כלומר, ללא מיסים.

עם זאת, אופציה זו איננה תקפה לכל מדינה ברחבי העולם. כמו כן, השקעה בנדל"ן בחו"ל זוהי אכן אפשרות מרגשת אך לא בכל המדינות תוכלו לרכוש דירה מבלי להיות אזרחים של אותה המדינה. דבר חשוב נוסף שעליכם לדעת, שיטת המיסוי על שכירות בישראל שונה באופן משמעותי מהשיטה על נכסים במדינות ארצות הברית. בישראל תצטרכו לשלם מס על דמי השכירות שתקבלו ובארה"ב השיטה קובעת כי עליכם לשלם רק אחוז מסוים מן ההכנסות החודשיות.

אם אתם אוהבים שליטה ובקרה יתכן ודירה להשקעה בחו"ל היא לא בהכרח הבחירה הנכונה עבורכם. הסיבה לכך תלויה בעובדה כי המרחק בין ישראל לדירה בחו"ל הוא בדרך כלל גדול ולא ניתן לעקוב אחרי ההתנהלות בדירה או לנהל את נושא השכירות וסיוע לדיירים (כמו תיקונים, שיפוצים, פתרון בעיות כאלה ואחרות). לעומת זאת, אם תהיה בבעלותכם דירה בישראל שתשכירו לדיירים - תוכלו להיות עם היד על הדופק, להתעדכן מדי זמן מה ולנהל את הנושא באופן עצמאי.

מצד שני, ניתן להסתכל על נושא זה גם בראייה חיובית יותר: בדרך כלל, בעלי דירות בחו"ל שוכרים את שירותיה של חברת אחזקה חיצונית שמנהלת את הנכס שלהם ודואגת לכל הבעיות שעלולות לצוץ בעבור תשלום חודשי. לרוב, מדובר בסכום הוגן שאינו פוגע משמעותית ברווח החודשי שמתקבל מהנכס וזה מותיר את הבעלים "בראש שקט". בעוד, אם הנכם משכירים דירה שבבעלותכם בארץ, קרוב לוודאי שכל הבלגן שכרוך בכך יהיה לנגד עינכם במרבית ימות השנה.

חשוב להדגיש כי לא ניתן לקבוע חד משמעית היכן עדיף לקנות דירה מכיוון שלכל אדם יש התנהלות שונה, צרכים אחרים ושאיפות שונות. נכס להשקעה תמיד טוב, בין אם הוא נמצא בארץ ובין אם הוא נמצא בחו"ל.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה בארץ ובעולם?

נכון לשנת 2018, ישנה המלצה כמעט חד משמעית לקניית דירות במרכז הארץ מכיוון שהביקוש לדירות בערים כמו ת"א, רמת גן, גבעתיים, בני ברק ואף ירושלים ובאר שבע – גבוה.

מבחינת נדל"ן בחו"ל, ישנו ביקוש רב לדירות בכל רחבי ארצות הברית וישראלים רבים בוחרים להשקיע את כספם ורוכשים דירה להשקעה ברחבי ארה"ב. כמו כן, בחלק ממדינות אירופה תוכלו לקנות דירה ולהרוויח מדי חודש אך, ברובן תדרשו להיות בעלי אזרחות אירופאית.

עוד מידע בנושא זמין באתר נדלן מאסטר – זירה מקוונת להשקעות נדל"ן ונדל"ן למגורים.