מואזין בנצרת עילית? לא בטקסי הזיכרון

לראשונה בתולדות טקסי הזיכרון בנצרת עילית: רעש המואזין לא בקע מן המסגדים הסמוכים לעיר במהלך הטקסים בשבוע שעבר

חיים לב , ח' באייר תשע"ח

קול המואזין לא נשמע. אילוסטרציה
קול המואזין לא נשמע. אילוסטרציה
Photo by Esther Rubyan/FLASH90

למרות שבדרך כלל שמורה מדיניות עצמאית למפעילי המואזין במסגדים השונים ברחבי הארץ, לראשונה בתולדות טקסי הזיכרון בנצרת עילית, רעש המואזין לא בקע מן המסגדים הסמוכים לעיר במהלך הטקסים בשבוע שעבר.

על פי אתר 'עפולה נט', רעש המואזין הוחלש באופן יזום על ידי אנשי הדת במסגדים בעקבות פנייה אישית של ראש העיר רונן פלוט יחד עם סגנו ד"ר שוכרי עוואדה ומפקד תחנת המשטרה סנ"צ משה ויצמן.

על פי הדיווח, שבועיים לפני טקס יום השואה פנה ראש העיר פלוט אל אנשי המסגדים וביקש להנמיך את עוצמת הווליום בערבים בהם מתקיימים טקסי הזיכרון.

"אני מאמין בדרך של פניה אישית וכבוד הדדי. אם אנחנו מכבדים אותם הם יכבדו אותנו״, הסביר פלוט וביקש מסגנו ד"ר עוואדה לחזק את הפנייה באמצעות שיחות אישיות עם האימאמים.

"דיברתי עם ארבעה אימאמים של מסגדים באזור וכולם גילו הבנה והבטיחו לא להפריע לבאי הטקסים בזמן הצפירה" סיפר ד"ר עוואדה.

ואכן, אנשי הדת עמדו בהבטחתם. בשני הטקסים, ביום השואה וביום הזיכרון לחללי צה"ל, הוחלש ווליום הכריזה הבוקע מן המסגדים ולא נשמע במהלך הטקסים העירוניים.

"זו פעם ראשונה שאנחנו עומדים בטקס ולא שומעים אללה הוא אכבר", צוטט אחד מבאי טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל והוסיף, "מי שמגיע לטקסים הללו באופן קבוע הרגיש היטב בשינוי".

ראש העיר רונן פלוט הודה לאנשי הדת שכיבדו את בקשתו. "אני מאמין בדרך של הידברות ותקשורת בינאישית", אמר פלוט וציין כי שיחה על בסיס של כבוד הדדי ולחיצת יד יכולה להיות אפקטיבית אפילו יותר מחוק שיחקק בכנסת, "חוק הרעש קיים אבל עד עכשיו הוא לא עזר וגם לא האיומים בקנסות ואכיפה".