ריבלין ובנט השיקו: מסע תקווה ישראלית

במסגרת אירועי 70 למדינה החל "מסע תקווה ישראלית לצוותי חינוך". במהלך המסע יבקרו הצוותים במגזרים השונים של החברה הישראלית.

ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ח

מסע תקווה ישראלית
מסע תקווה ישראלית
צילום: יוסי זמיר

נשיא המדינה ושר החינוך השיקו היום (שני) את "מסע תקווה ישראלית" לצוותי החינוך - להעמקת השותפות בין המגזרים השונים בחברה הישראלית.

המסע המתקיים במסגרת אירועי 70 למדינה, ביוזמת נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ושר החינוך נפתלי בנט, יימשך שלושה ימים. במהלך המסע יבקרו צוותי חינוך במגזרים השונים של החברה הישראלית: דתיים, חילוניים, ערבים וחרדים.

"מסע תקווה ישראלית הוא רק כלי אחד, אפשרות אחת, לחוות ולהכיר את החברה הישראלית ואת האתגר הגדול המונח לפתחנו בשבעים השנים הבאות", אמר הנשיא בדבריו והוסיף: "אני מקווה שבעקבותיו יבואו נוספים, ושקרוב מאוד היום שבו מפגש עם החברה הישראלית יהיה חלק מהכשרת היסוד ומהפיתוח המקצועי של כל מנהלת בית ספר, של כל מפקח, של כל מורה ומורה בישראל."

עוד אמר הנשיא: "יקירי שר החינוך, כפי שאמרת בטקס הענקת פרסי ישראל, מי ייתן ושנת השבעים ואחת תהיה שנה של הפלת המחיצות בינינו, שנת אהבת חינם. אני מודה לך מנכ"ל משרד החינוך, על היוזמה ועל המהלך החשוב הזה, ולכל גורמי המקצוע במשרד הלוקחים בו חלק. אני מאחל לכולנו מסע מוצלח, ואנחנו מוכרחים להצליח, כי תקווה ישראלית- מתחילה בחינוך".

שר החינוך בנט אמר באירוע "אנו משפחה אחת, אם לא נהיה מאוחדים - לא נהיה. האתגר הגדול שלנו במדינת ישראל הוא לייצר אתוס ישראלי משותף. אנו משפחה אחת, עם ריבוי דעות ועמדות, זה כל היופי. לפני כמה ימים, בנאומי בטקס פרס ישראל, נתתי הבטחה לקדם את האחדות בעם, והיום תחילת הפירעון. עלינו להבין כי אם לא נהיה מאוחדים - פשוט לא נהיה. כאומת הסטארט אפ, עלינו לעודד את הויכוח, לא לפחד, להתייחס לגופו של טיעון ולא של טוען, ולדעת להקשיב. אני סומך עליכם, אנשי מערכת החינוך, שתשכילו להטמיע בקרב ילדינו את הקו הזה, שמייצר פסיפס צבעוני בעם. עלו והצליחו!".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב ציין כי "מסע תקווה ישראלית הוא מסע חינוכי מגשר, מסע שמחבר בין קצוות החברה הישראלית. המסע מבשר רוח של אחדות ורגישות חברתית, כחלק מתכנית המשרד לחזק את החינוך לערכים, ובכוונתנו להעמיק ולהרחיב את מספר צוותי החינוך שיוצאים למסע".

מנכ״ל בית הנשיא, הראל טובי אמר "מסע תקווה ישראלית יוצא לדרך. אני רוצה להודות למנכ״ל משרד החינוך על המסע המשותף של בית הנשיא ומשרד החינוך- למען מטרה משותפת. אני קורא לצוותי החינוך בישראל מכל הזרמים והמגזרים להצטרף אלינו למסע היכרות עם עצמנו, מסע להפלת המחיצות, מסע לאהבת חינם, רק כך נוכל לחדש תקווה ישראלית".

הבוקר יצא לדרכו אוטובוס צוותי החינוך הראשון, ובכלל זה 33 אנשי מטה משרד החינוך, שיעברו בבני ברק – ישיבת פוניבז' ומפעל החסד עזר מציון; כפר קאסם – אזור התעשייה המשותף לכפר קאסם ולראש העין; נצרת עילית לשיחה עם אנשי מדרשת אורנים על ההתיישבות החילונית בראשית המדינה וביקור בקיבוץ העירוני; מגדל העמק לביקור במרכז הצעירים וכפר הרא"ה להכרת סיפורה של ראשית ההתיישבות העובדת של הציונות הדתית.

המסעות לצוותי חינוך הם מהלך דגל של תכנית "תקווה ישראלית בחינוך", המשותפת לבית הנשיא, משרד החינוך ופורום דב לאוטמן למדיניות החינוך. הבחירה במסעות לצוותי חינוך מבוססת על ההבנה כי גם המורים והמורות למדו בזרמי חינוך נפרדים, ועובדים בזרמי חינוך נפרדים, ועל כן זקוקים לידע, לכלים ולחוויות על מנת להעמיק בסוגיית השותפות בין המגזרים בחברה הישראלית.

כל קבוצה שתצא למסע תעבור מפגשי הכנה, שלושה ימי מסע ומפגש עיבוד וסיכום. כמו כן, כל קבוצת מורים תוכל לעצב את המסע שלה מתוך תפריט רחב של תחנות אפשריות, המבטאות את המגוון העשיר של החברה הישראלית.

במהלך 2018 יופעל "מסע תקווה ישראלית" במתכונת פיילוט, במסגרתו ייצאו למסע 20 קבוצות – כולל מפקחים, מנהלי בתי ספר, מורות ומורים מארבעת מגזרי החינוך. בהמשך, מתוכננת התכנית להתרחב למאות בתי ספר נוספים.