איראן על הסכם הגרעין: הכל או לא כלום

שר החוץ האיראני זריף: אין אופציה שנייה לגבי הסכם הגרעין. אירופה צריכה לשכנע את טראמפ להישאר בהסכם. מקרון ייפגש היום עם טראמפ.

גיא כהן , ח' באייר תשע"ח

שר החוץ האיראני מוחמד זריף
שר החוץ האיראני מוחמד זריף
צילום: רויטרס

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, צייץ היום (שני) כי הסכם הגרעין שנחתם בין ארצו לבין מעצמות ה-P5+1 – המוכר בראשי התיבות JCPOA – הוא עסקת חבילה שאין דרך לשנותה.

"הנשיא מקרון צודק באומרו שאין 'תוכנית ב' לגבי ה-JCPOA", צייץ זריף. "זה הכל או לא כלום. על מנהיגי אירופה לעודד את הנשיא טראמפ לא רק להישאר בהסכם הגרעין, אלא – מה שחשוב יותר – להתחיל ליישם נאמנה את חלקו בהסכם".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר בראיון אתמול (ראשון) כי אין לו "תוכנית ב'" עבור עסקת הגרעין וכי על ארה"ב להישאר בתוך העסקה כל זמן שאין לה אופציה טובה יותר.

מקרון אמר גם שלארה"ב, צרפת ובעלות ברית אחרות יש תפקיד "מאוד חשוב" בבנייתה מחדש של סוריה לאחר תום המלחמה שם. הוא הזהיר כי איראן תשתלט על סוריה אם המדינות האחרות יצאו ממנה מהר מדי.

מקרון נמצא בוושינגטון היום והוא ייפגש עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. היחסים בין השניים התחילו על רגל שמאל, בלחיצת יד מתוחה בפגישתם הראשונה בוועידת נאט"ו לפני כשנה. אולם מאז השתפרו היחסים עד מאוד.