כך תבחרי את מחלקת היולדות המתאימה לך

מחלקת היולדות שבה תבחרי תשפיע באופן ישיר על חווית הלידה שלך. במאמר נסביר לך איך להשוות בין בתי חולים, מה לבדוק וכיצד מחליטים

תוכן שיווקי , ח' באייר תשע"ח

חדר לידה
חדר לידה
Thinkstock

מחלקת היולדות שבה תבחרי תשפיע באופן ישיר על חווית הלידה שלך. במאמר הבא נסביר לך איך להשוות בין בתי חולים, מה לבדוק וכיצד לקבל החלטה נכונה

לפי נתונים של אגף המחקר במשרד הבריאות, בשנים 2000-2015 חלה מגמת ירידה באחוז הלידות הראשונות אצל הורים עד גיל 30. במקביל, חציון גיל האם עלה מ-28.5 בשנת 2000 ל-30.1 בשנת 2015. כמו כן, יחס הזכרים/נקבות בלידות חי עמד בעת ביצוע המחקר על 1.06 ושיעור לידות חי ל-1,000 נשים בגיל הפריון עלה ב-4%: מ-87.2 בתחילת המחקר ל-90.8 בסופו.

המשמעות של הנתונים היא שהורים מביאים ילדים בגיל מאוחר יותר מאשר בעבר. עם זאת, זה לא אומר שהדילמות השתנו. אחת הדילמות שאיתן מזדהות נשים בלי קשר למספר ההריונות היא איפה ללדת. בניגוד למה שנהוג לחשוב, גם נשים שכבר עברו לידה מוצלחת לא תמיד בטוחות איך לקבל את ההחלטה הנכונה ובאיזה נתונים להן כדאי להשתמש.

רק את יודעת מה מתאים לך

נכון להיום, באזור הצפון יש הכי הרבה מחלקות יולדות (9 סך הכל) ואחריו ברשימה אזור גוש דן עם 7 מחלקות, אזור הדרום עם 4 ואזור ירושלים עם 3. לשם השוואה, באזור השפלה יש שתי מחלקות יולדות וכך גם באזור השרון. זה אומר שבכל עיר בארץ עומדות בפני נשים לפחות שתי אפשרויות ולכן השאלה איפה ללדת רלוונטית לעשרות אלפי הורים בשנה.

מצד שני, מחלקת יולדות שמומלצת על ידי אישה מסוימת עלולה להתגלות כסיוט עבור אחרות. זו הסיבה בגללה במחלקות השונות מציעים סיורים מוקדמים ושומרים על קשר עם הנשים כבר במהלך ההיריון. בנוסף, במשרד הבריאות עורכים סקרים על בתי חולים שאותם הציבור מעדיף ומשקיעים משאבים רבים בפיקוח, רגולציה ובקרה.

פרמטרים להשוואה בין מחלקות ובתי חולים

הדרך הכי טובה לבחור את מחלקת היולדות שמתאימה לך היא להשוות בין האפשרויות שעל הפרק. אחרי שמבצעים סינון גס בהתאם לעיר המגורים, ניתן להיכנס לעובי הקורה ולהשוות בין בתי החולים והמחלקות עצמן. רצוי להגיע לפחות פעם אחת לסיור מקדים בכל מחלקת יולדות ולהתייחס להמלצות של קולגות, חברות ובני משפחה כאינדיקציה כללית בלבד.

מחלקת היולדות צריכה להיות מספיק קרובה אלייך ולשרת את המשפחה והחברים שלך גם אחרי הלידה. רצוי לערב את בני הזוג בתהליך קבלת ההחלטות, לבדוק את תנאי השהות בחדרי ההתאוששות ולבקש מידע על רמת הטיפול.

מחלקה מקצועית תנהל מעקב שוטף אחר הליך הלידה מתחילתו ועד סופו ותגרום לך להרגיש ביטחון. במידה ומעוניינים בלידה טבעית, מומלץ לבדוק עוד קודם לכן האם יש במחלקת היולדות חדר מתאים ואיך הוא מאובזר. לבסוף, רצוי להשוות בין מחלקות ובתי חולים גם לפי רמת האדיבות של הצוות, מספר האחיות וזמינות הרופאים.