הוא חנק אותי, אמרתי 'שמע ישראל'

חרדי תושב שכונת קראון הייטס שהותקף בשבת האחרונה על ידי אפרו-אמריקאי, התראיין בכלי תקשורת ושחזר את רגעי האימה.

חיים לב , ח' באייר תשע"ח

ברוקלין. ארכיון
ברוקלין. ארכיון
פלאש 90

מנחם מושקוביץ, חרדי תושב שכונת קראון הייטס בברוקלין שבניו יורק, שחזר את רגעי האימה מהשבת האחרונה, אז הותקף על ידי אלמוני אפרו אמריקני.

"אמרתי לעצמי שאין לי סיכוי כי הוא חזק ממני, אמרתי שמע ישראל, אבל היה לי נס ששתי אחיות רצו לעזור לי מבית חולים סמוך", סיפר לרשת abc7 האמריקאית.

דבריו של מושקוביץ צוטטו באתר החב"די 'חב"ד און ליין'. "חשבתי שהאיש פשוט משוגע אז התחלתי ללכת משם, והוא צעק 'אתה לא הולך ממני' והתחיל לרדוף אחרי, הוא תפס אותי בפינת רחוב 46, התחיל לחנוק אותי, התחלתי להרגיש סחרחורת ואת האוויר שלי יוצא, התחלתי להגיד 'שמע ישראל', חשבתי שאני הולך למות".

"איכשהו הצלחתי להשתחרר ממנו, והתחלתי לצעוק לעזרה והוא אמר לי 'אתה לא צריך עזרה, אני צריך להרוג אותך'".

בדבריו תיאר כי החזיק בגדר סמוכה כדי לא ליפול על הרצפה. "חששתי שאם אהיה על הרצפה אני ימות". בעת שמושקוביץ נאבק שלא ליפול על הרצפה, התוקף המשיך להכותו באגרופים, ולבעוט בו בכל חלקי גופו. "שתי אחיות מבית החולים הסמוך שראו את ההתקפה התערבו והפרידו ביני לבין האיש ואמרו לי לברוח".

המקרה אירע בשבת האחרונה במהלך הליכתו לביתו מבית הכנסת. בדרך פגש מושקוביץ באדם אפרו-אמריקני והנהן בראשו לשלום. הלה הגיב בתוקפנות ואמר "אני לא אוהב יהודים". בהמשך הוסיף כי "הם לקחו את הבית שלי".

היהודי נבהל מהאמירות הפוגעניות והחל להימלט אולם האפרו-אמריקאי השיגו והחל להכות ולחנוק אותו. המותקף הזעיק את המשטרה ואת כוחות ההצלה המקומיים, והוא נלקח לבית החולים קאונטי קאונטי.

המשטרה הגדירה את האירוע כ'פשע שנאה' ופתחה בחקירה.

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש המחלקה למאבק באנטישמיות, אמר בתגובה ״אנו צופים בדאגה באירועי האנטישמים גם אצל ידידתנו הגדולה ארה"ב. אסור לתת לאנטישמיים לפגוע בשלוות בחיים של היהודים. אני מחזק את משטרת ברוקלין שמנסה למנוע מקרה נוסף שכזה. אני קורה מכאן לממשלת ניו-יורק לנסות ולמגר תופעות חמורות אלה".