הפוסט שהביך את ״חותם״

הארגון קרא בפייסבוק שלא לרכוש מזון בבית עסק בפתח תקווה שפועל בפיקוח רבני צהר, ומרבית הגולשים תמכו בבית העסק ותקפו את ארגון חותם

ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

ארגון ״חותם״ פרסם בדף הפייסבוק שלו פוסט ארוך ומנומק הקורא לציבור להדיר את רגליו מסניף של רשת המזון ״פסטה בבסטה״ בפתח תקווה שהחליט להצטרף למיזם הכשרות האלטרנטיבית של ארגון רבני צהר.

הפוסט הפך לוויראלי אך מרבית הגולשים דווקא צידדו ב״פסטה בבסטה״, הודו לאנשי ״חותם״ על הפרסום שעשו לרשת המזון ואף הבטיחו להגיע בקרוב לאכול פסטה בסניף בפתח תקווה.

״הסניף שלכם בפתח תקווה היה מקום מפגש לצעירים דתיים רבים. והנה, לאחרונה זריתם חול בעיני קהל הלקוחות האוהד שלכם. בין לילה סלקתם את הכשרות של הרבנות והבאתם השגחה של צהר״, נכתב בפוסט של ארגון חותם.

״כאילו שנסיונות העבר בירושלים לא הספיקו, אתם שוב מחליטים לבגוד ברבנות ובקהל שומרי הכשרות שחשוב לו להישאר נאמן להשגחת כשרות הממוסדת״, נאמר בפוסט. ״שוב בחרתם ללכת עם גחמות של ארגוני כשרות שמקבלים תשבחות מהרפורמים וביקורות רבות מרבנים גדולים וחשובים״.

כאמור, גולשים רבים תקפו את ארגון חותם וצידדו ברשת המזון. ״פוסט עלוב שכל מה שהוא גרם לי לעשות זה לחפש בגוגל היכן הסניפים ממוקמים״, כתב הגולש בן גביזון.

הגולשת איילת בירק לוי תמכה גם היא ב״פסטה בבסטה״ וכתבה ״כל הכבוד מספיק עם מסחטת הכספים בחסות הרבנות״. גולש אחר הוסיף ״כשרות צהר זה מעולה! גם כשר וגם בלי פוליטיקה וסחטנות״.

ברשת המסעדות הגיבו למתקפה של "חותם" ולאלפי התגובות המפרגנות והמפתיעות. "תודה רבה לכל לקוחותינו וכל האנשים הנהדרים שתומכים בדרך שלנו. חשוב להבהיר שאין לנו שום רצון להאבק בגוף זה או אחר. לא הצטרפנו לצוהר במטרה להרגיז או להתריס , אלא רק מתוך אמונה שזה הדבר הנכון יותר", נמסר.

״הצוותים של צוהר מעבירים הדרכות והכשרות כיצד מטפלים בכל ירק וכיצד שומרים באמת שהלקוחות יקבלו אוכל כשר הוגן ואיכותי כמו שאנחנו מאמינים שצריך לתת. אנחנו מאחלים שגם הרבנות תבין שאין דבר פסול בתחרות והיא רק יכולה לעשות לתחום הזה דברים טובים שישרתו קודם כל את הציבור המאמין", הוסיפו ברשת.

מארגון "חותם" נמסר בתגובה: "עסק שבוחר לוותר על כשרות מטעם הרבנות ולעבור לכשרות אלטרנטיבית, ככל הנראה עושה זאת מאחת הסיבות הבאות: או שהוא שותף לאג'נדה שמבקשת לפרק את הרבנות הראשית ואת זהותה היהודית של המדינה, כפי שאמרו בצהלה כל המברכים על הקמת הגוף החדש מהזרמים שאינם אורתודוכסים, או שהוא לא רוצה לעמוד בסטנדרטים של הרבנות. בין כך ובין כך זה לא מריח טוב, ובתחום הקולינרי הריח הוא מאוד משמעותי.

״אנו שמחים שהפוסט שלנו עורר דיון ציבורי רחב ומאמינים שבעבודה נכונה ניתן לשפר את שירותי הכשרות לאזרחי ישראל, בלי להחריב את הגוף האמון עליה מאז הקמתה- הרבנות הראשית", נמסר.

מארגון רבני צהר נמסר בתגובה כי ״הציבור הרחב של שומרי הכשרות על פי ההלכה וגם אלה שפחות מקפידים על כך בוחרים לתת אמון במיזם הכשרות של צהר ומגדילים את הצריכה במסעדות שמפוקחות על ידי מיזם הכשרות של צהר. אנו שמחים שהצלחנו בתוך זמן קצר להגדיל את ציבור אוכלי הכשרות בישראל. עשינו מהפכה לפני עשרים שנים בתחום הנישואין, כעת אנחנו במהפכה חדשה הכוללת אתגרים רבים ואנחנו נעמוד בהם".