דעה
מניפולציות בשירות מתנגדי ההתגברות

איך הפכו בחברת החדשות 18 אחוזי מתנגדים לפסקת ההתגברות לחמישים אחוזים. תעתועי מספרים וסקרים בשירות האג'נדה. דעה

שמעון כהן , ט' באייר תשע"ח

לעוות את המציאות בכוח
לעוות את המציאות בכוח
iStock

כך נקבע בכותרת שפרסמה חברת החדשות: 'סקר: 50% נגד פסקת ההתגברות'.

ואם לא די בכך הוסיפו מנסחי הידיעה וכתבו "בעוד שבקואליציה פועלים במרץ לאשר את פסקת ההתגברות, לפיה חברי הכנסת יוכלו ברוב של 61 לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל, נראה שבציבור חושבים אחרת: סקר שערכו מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר "מדגם" בשיתוף iPanel מראה כי 50% מהציבור הישראלי מתנגדים לחוק".

האזרח הממוצע שאינו נובר בפרטים פנימה מגיע מיד למסקנה מתבקשת ולפיה הפוליטיקאים שלנו פועלים בניגוד לעמדת העם ולרצונו. לא תקין.

הרי את המאבק למען פסקת ההתגברות מתארים מקדמיו כמאבק למען זכות נבחרי הציבור ושלוחיו לממש את האג'נדה שבשמה נבחרו, והנה, כך אנחנו שומעים, העם בעצם מתנגד... כך מתנהג שלטון במדינה דמוקרטית?

אז זהו, שלא. הציבור ממש לא חושב אחרת ובוודאי שאין חמישים אחוזי מתנגדים לפסקה. אם תואילו לעיין בנתוני הסקר תגלו ש-18 אחוזים בלבד סבורים שבשום מצב אין לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל, כלומר מיעוט זעיר באוכלוסיה הישראלית מתנגד באמת לפסקת ההתגברות.

אז איך הצליחו מנסחי הידיעה והכותרת לתעתע בנו? מאוד פשוט. הסקר קובע ש-27 אחוזים סבורים שמספיק רוב של 61 חברי כנסת כדי למחזר חוק שבג"ץ התנגד לו ועוד 32 אחוזים סבורים שפסקת ההתגברות היא דבר נצרך אך לא די ברוב של 61 חברי כנסת אלא יש צורך במספר גבוה יותר של ח"כים. 21 אחוזים מהנשאלים נשארים ב'אין דעה'.

את הנתונים הללו ניתן בקלות להכניס תחת הכותרת 'רק 18 אחוזים נגד פסקת ההתגברות', אבל כדי לתעתע בכולנו החליט מי שהחליט לקבוע שחמישים אחוז מתנגדים לפסקה המדוברת. מישהו ראה כאן חמישים אחוזי מתנגדים? אולי פספסתי משהו? מי שמכם, אנשי חברת החדשות, לכלול את בעלי ה'אין דעה' עם קבוצת המתנגדים? למען ההגינות ראוי לפחות לחלק אותם לחצי בעד וחצי נגד, אבל גם את השירות הזה לא עשו למעננו.

נראה שמישהו מאוד התאכזב מתוצאות הסקר שלא תאמו את עמדותיו ובחר לעשות כמה פליקלקים באוויר כולל צוקהארה אימתנית ובלבד שיוכל להגיע למסקנה מופרכת ולהניח אותה בכותרת הכתבה.