'מה שנשיאת העליון תרצה יהיה רע לנו'

ח"כ סמוטריץ' רואה בדרישת נשיאת העליון מנתניהו להקפיא את מהלכי ההתגברות בשבוע 'בושה וחרפה' וקובע: עמדתה תהיה נגדנו. ראיון

שמעון כהן , ט' באייר תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: דוברות

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מתייחס ביומן ערוץ 7 להודעת מפלגתו ולפיה אם תימשך הסחבת בהעלאתה לדיון של פסקת ההתגברות המפלגה לא תצביע עם הקואליציה.

הודעת הבית היהודי פורסמה בעקבות הודעת ראש הממשלה על הסכמה בינו לבין נשיאת בית המשפט העליון על דחייה בשבוע של הדיון תמורת קיום מפגש בין השניים.

"יש גבול לכמה זמן אפשר למרוח את העניין. אנחנו בחלון היסטורי נהדר לעשות תיקון היסטורי ולהחזיר את האיזון בין בית המשפט לנבחרי הציבור ולהחזיר את השלטון והכוח לעם. הכוח הזה נחמס בכוח באופן חד צדדי על ידי בית המשפט. יש היום לגיטימציה ציבורית ולגיטימציה גם בכנסת. גם כחלון לא בפוזיציה של מי שמעוניין ללכת לבחירות והמפתחות אצל ראש הממשלה נתניהו שחייב לקדם את התהליך הזה".

סמוטריץ' קובע כי מזה עשר שנים נתניהו בשלטון ובמהלכן הוא "מקטר על חוסר היכולת שלו לשלוט בגלל בג"ץ. יש כאן הזדמנות היסטורית לתקן את העיוות במערכת ויש גבול כמה אפשר למרוח".

ואולי בכל זאת נכון וראוי לתת הזדמנות לסיכוי למו"מ ופשרה מול בית המשפט העליון ולא להציב אולטימטום בפני ראש הממשלה? "אנחנו לא מתנגדים לדיאלוג. דיאלוג הוא תמיד טוב ומותר להתווכח להתייעץ ולהתדיין אבל הדברים צריכים לקרות במקביל. צריך להתחיל הליך חקיקה שקורה במשך שבועות ותוך כדי כך לקיים דיונים עם כולם".

"תרשה לי להיות סקפטי באשר לסיכויים להגיע להסכמה עם נשיאת בית המשפט העליון כי היא רוצה דבר אחר. היא רוצה לחזק את בית המשפט את כוחו ושלטונו. היא לא סומכת עלינו ומתייחסת אלינו כמי שלא מסוגלים לשמור על אזרחי המדינה וזכויות האזרח. רק לה ולהם (לשופטי העליון) אכפת מזכויות אדם ומערכים. אנחנו רוצים דברים אחרים. מה שהיא תרצה יהיה רע לנו, ואני אומר זאת באחריות ולכן להערכתי נתקשה להגיע להבנות".

סמוטריץ' מחדד את התנגדותו ומבהיר כי זו התייחסה לעצם הצבת התנאים של השופטת חיות כלפי ראש הממשלה, תנאים שנועדו לאפשר מפגש ביניהם. "בעיניי זו בושה וחרפה. היא הייתה צריכה להיפגש עם ראש הממשלה ואחר כך אם היא רוצה היא יכולה לבקש שיגלו רצון טוב ולדחות מעט את הדיון. זה דבר שאפשר לשקול אותו, אבל כשנשיאת העליון מוציאה לתקשורת שהיא, הוד מעלתה ורוממותה, עושה טובה ומואילה לפגוש את ראש הממשלה בתנאי שהוא ייענה לתנאיה זו השפלה של הכנסת והממשלה וחבל שנענינו לאולטימטום והדרישה הבלתי לגיטימית הזו".

באשר לקביעתו לפיה מה שתרצה חיות יהיה בהכרח לרעת מובילי חקיקת הפסקה, אומר סמוטריץ' כי אכן זו הערכתו וישמח להתבדות "ולגלות שהיא מגלה שכל ישר והגינות, אבל אני מעריך שהיא תרצה לבצר את כוחו של בית המשפט וזה טבעי".