סער: להעביר מסתננים מהערים ל"חולות"

שר הפנים לשעבר קורא לפתוח מחדש באופן מיידי את מתקן השהייה למסתננים "חולות" ולהכפיל את כושר הקיבולת שלו.

חזקי ברוך , ט' באייר תשע"ח

מסתננים במתקן "חולות"
מסתננים במתקן "חולות"
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

שר הפנים לשעבר, גדעון סער, קורא הערב (שלישי) לממשלה לפעול מיידית בעקבות קריסת מתווה הרחקת המסתננים למדינות שלישיות וביטול צווי ההרחקה.

"סגירת מתקן השהיה למסתננים ב'חולות' היה מהלך שגוי מיסודו, כפי שהתרעתי בזמן אמת", קובע סער, "כך הושבת כלי חשוב למאבק בתופעה שהוקם אחרי מאבק".

"ההשתהות בפתיחתו מחדש אינה מובנת", טוען סער, "יש לפתוח מחדש את חולות, להכפיל את כושר הקיבולת שלו (יש תוכנית מוכנה בענין) ולהתחיל להעביר אליו מסתננים ממרכזי הערים".

סער הוסיף, "ישנם שלושה דברים שאפשר וצריך לעשות מיד: 1. להעביר חוק המסתננים שחוקקתי ב-2014 עם פסקת התגברות הנקודתית המוסכמת על כל מרכיבי הקואליציה (ולהמשיך להתווכח על חוק יסוד: החקיקה). 2. לבחון ברצינות הרחקת אריתראים לאריתריאה על פי התקדימים המשפטיים בעולם. 3. לפתוח מחדש את חולות".

פרקליטות המדינה הגישה אחר הצהריים לבג"ץ הודעת עדכון בנוגע לעתירות נגד גירוש מסתננים, לפיה אין לעת עתה מתווה המאפשר הרחקת מסתננים בכפייה.

"בשלב זה לא עומדת על הפרק אפשרות לבצע הרחקה למדינה שלישית שלא מרצון", נאמר בהודעה, ובה צוין גם כי מאז יום רביעי שעבר "הופסקו השימועים בהתאם לנוהל ההרחקה, ובהתאם גם לא יינתנו לעת הזו החלטות נוספות בדבר הרחקה למדינה שלישית".

בנוסף לכך, גם "החלטות ההרחקה" (צווי גירוש) שכבר ניתנו, מבוטלים בעקבות המצב שנוצר, וזאת לפי חוות דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מנהלי) דינה זילבר, על דעת היועץ המשפטי לממשלה.