ספר חדש: קיצור תולדות ישראל

קיצור תולדות ישראל מציג תמונה משבעים שנות המדינה, עמה ומנהיגיה.

קובי פינקלר , י' באייר תשע"ח

קיצור תולדות ישראל
קיצור תולדות ישראל
צילום: ידיעות ספרים

קיצור תולדות ישראל
ידיעות ספרים
קיצור תולדות ישראל מציג תמונה של המדינה של עמה ושל מנהיגיה.

בחודש אייר, במלאת 70 שנה למדינה, דומה שכעט כולם יוצאים מגדרם כדי הביא משהו שיש בו מן הניחוח של פעם, יחד עם הדברים העדכניים. זה מתחיל בעיתונים, במגזינים, ברשתות הרדיו והטלויזיה וגם בהוצאות הספרים.

יש מעט סופרים ואנשי רוח שמכירים את כל התקופה. אחד מהם, הביוגרף הרשמי של דוד בן-גוריון ושל שמעון פרס, ההיסטוריון והחוקר מיכאל בר זוהר קיבץ לספר אחד, לרגל שנת ה-70 לראשונה, בסגנונו המרתק, את סיפורה של מדינת ישראל, מלחמותיה ואתגריה, ניצחונותיה ומשבריה, החל מהכרזת העצמאות ועד היום.

כך למשל, הפרקים השונים בספר עוסקים ב"מבצע קדש" ופרשת לבון, הכור הגרעיני, מלחמת ששת הימים וקו 300, מלחמת יום כיפור ומהומות ואדי סליב, מבצע אנטבה ומסמך לונדון, פלאי ההיי-טק והמחאה החברתית.

כמובן, שזו נקודת מבט של החוקר. קחו זאת בחשבון. על קו 300 למשל יש עד היום שני הלכי רוח בציבור. זה לא רק להביא את הסיפור אלא גם את צדדי המחלוקת.

אלו הם רק כמה מ-30 פרקי הספר המרתק הזה. בספר חושף בר-זהר פרשות ואירועים כמוסים מן העבר של כולנו, שהשלכותיהם משפיעות על חיינו גם היום.

"באחרונה", כותב בר-זהר, "חשתי דחיפות רבה להביא בפני הקורא את סיפורה של ישראל. אני נתקל, שוב ושוב, בישראלים שאינם יודעים כמעט דבר על עברנו, או שידיעתם מקוטעת. ומי שאינו מכיר את עברו - אינו יכול לחתור אל עתידו. עץ ששורשיו יבשו או נכרתו לא יכול גם להצמיח ענפים חדשים."

זה נכון ויחד עם זה, אילו הוא היה הביוגרף של מנחם בגין ז"ל, יתכן והדברים היו כתובים אחרת ובכל מקרה, עצם הבאתם לתודעת הציבור הצעיר וגיל הביניים היא תופעה מבורכת.

למעלה מ-35 ספרי תעודה , כתב בר זוהר שאף קיבל את פרסי סוקולוב, פרס האקדמיה הצרפתית,פרס בן-גוריון, פרס ראש הממשלה ותואר אביר לגיון הכבוד.