רוסיה תעביר לסוריה מערכות הגנה

משרד ההגנה הרוסי הודיע: נספק לסוריה מערכות הגנה אוויריות חדשות. הרוסים העבירו בימים האחרונים מסר דומה לישראל.

ערוץ 7 , י' באייר תשע"ח

פוטין ואסד
פוטין ואסד
צילום: רויטרס

משרד ההגנה הרוסי הודיע בצהריים (רביעי) כי מוסקבה תעביר בקרוב מערכות הגנה אווירית לסוריה.

סוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה גם כי רוסיה תחקור את שרידי טילי הטומהוק האמריקניים שנורו לעבר סוריה, במטרה לשפר את הטילים של הצבא הרוסי.

נזכיר כי בערוץ 7 חשפנו שישראל הבהירה לרוסיה כי מכירת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת מפני טילים S-300 למשטר הסורי, תהיה חציית קו אדום.

בתגובה העביר הממשל הרוסי מסר דיפלומטי שאינו משתמע לשתי פנים לגורמים מדיניים בירושלים לפיו אם תתבקש, רוסיה מתכוונת למכור את מערכת ההגנה המתקדמת מפני טילים S-300 לידי המשטר הסורי.

במסר הסבירו הרוסים כי לאחר ההתערבות האמריקנית בסוריה וההפצצה האחרונה בשילוב עם בריטניה וצרפת, הם מחוייבים לסייע לסורים להגן על עצמם בצורה הטובה ביותר.

מערכת S-300 עלולה להוות שדרוג משמעותי מאוד להגנה האווירית של סוריה, שכיום מושתתת בעיקר על רכישות מימי ברית המועצות לשעבר, שכן מאז לא הסכימה אף מדינה למכור לאסד האב או הבן, מערכת מתקדמת מסוג זה.

נזכיר כי בשנת 2016 חידשו הרוסים את עסקת מכירת מערכת הנשק לאיראן. מדובר בעסקה שנחתמה בשנת 2007 אך הוקפאה בעקבות הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על האיראנים.

הממשל בטהרן אגב, כבר הביע עניין במערכת ההגנה החדשה הרוסית, S-400, אף שהיא טרם נמכרה לאף גורם בינלאומי - ומצויה רק בידי הצבא הרוסי.