מאבק מרעיד ממשלות ומערער בג"ץ

שפי פז, ממובילות המאבק נגד המסתננים מפגינה גישה ריאלית אבל גם אופטימית ומרוצה מאוד מהעובדה שהציבור ער לבעיית המסתננים.

יוני קמפינסקי , י' באייר תשע"ח

שפי פז
שפי פז
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שפי פז, אחת הפעילות המרכזיות בארגונים נגד המסתננים הבלתי חוקיים, אינה מופתעת מהודעת ראש המשלה ושר הפנים על כוונתם לפתוח מחדש את מתקן הכליאה למסתננים בחולות.

"אנחנו רגילים לתהפוכות, אנחנו ברכבת הרים. רגע למעלה, רגע למטה. היו לנו את חוקי ההסתננות שבג"ץ ביטל ובעקבות הביטול של חוקי ההסתננות - בא נוהל מדינה שלישית. כשהבג"ץ ביטל גם את זה הגיעה פסקת ההתגברות", היא אומרת בראיון לערוץ 7.

לדברי פז, המצב הנוכחי מחייב צעד משמעותי וחד לפתרון משבר המסתננים. "זה נושא שהציבור מאוד מעורב בו, נושא שיכול להפיל ממשלה".

עם זאת, שפי פז מרוצה מאוד משינוי משמעותי שחל במודעות של הציבור לבעיית תושבי דרום תל אביב. "ההישג הכי גדול שלנו, הוא לקחת מאבק שהיה שנים מקומי ואזוטרי ולהפוך אותו למאבק לאומי שמרעיד ממשלות ומעלה סימן שאלה על סמכות בג"ץ".

לשאלה, כיצד היא עונה למי שטוען שמדובר בפליטים מסכנים היא משיבה, "אני לגמרי מסכימה שצריך לעשות להם בדיקות רקע. אחת הטענות שלנו כלפי הממשלה היא שבמקום לתת להם הגנה קבוצתית צריך היה לבדוק אחד אחד. בנקודה הזו, שבע או עשר שנים באיחור, אין כבר מה לבדוק".

"למעט מקרים שבהם ברור לגמרי שמדובר בפליטים, רובם יכולים לחזור הביתה. אמהות לילדים לא מועמדות לשירות צבאי, חלק גדול מהגברים לא מועמדים לשירות צבאי. יש פה תומכי משטר ידועים, אנשים שמשלמים מסים לממשלת אריתריאה ומשתתפים בחגיגות יום העצמאות שלה. הם יכולים בשקט לחזור לשם".

פז מגלה פרט בלתי מוכר לציבור. "הרבה מאוד מאלה שעזבו מרצון חזרו לאריתריאה ועברו דרך הגבול ולא דרך נמל התעופה, כדי לא לשלם מס. אפשר לחזור לאריתריאה, זו לא מדינה שהורגת את אזרחיה. אין שם מלחמה או רצח עם. יש שם משטר קשה וזהו".

לשאלה האם היא אופטימית עונה שפי פז, "אני יותר ריאלית מבעבר אבל גם אופטימית. אני אוהבת את השכונה הזאת וזה כנראה הגורל שלי".