הרב מלכיאור:
לחבוש כיפה ולדבר עם המוסלמים

רבה של נורווגיה קורא לשאת בגאון את הכיפה על הראש ברחבי אירופה, "צריך אפס סובלנות לתופעות האנטישמיות".

בני טוקר , י"ב באייר תשע"ח

הרב מיכאל מלכיאור
הרב מיכאל מלכיאור
Photo by Amir Levy/FLASh90

הרב מיכאל מלכיאור, רבה הראשי של נורווגיה, מודאג מהתגברות האנטישמיות באירופה ומותח ביקורת על ההצעה של יו"ר המועצה המרכזית של יהודי גרמניה שלא לחבוש כיפה ברחובות הערים.

"אין ספק שיש בעיה מרכזית בהתגברות תופעות האנטישמיות של קבוצות שוליים של הימין האירופאי ושל קבוצות שוליים של מהגרים מוסלמים", אמר הרב מלכיאור בשיחה עם ערוץ 7.

יחד עם זאת קובע הרב כי "להוריד את הכיפה זו בעיניי הצעה מגונה, אי אפשר להסתיר ולא זו הדרך. אפשר ללכת ברחובות אירופה, גרמניה, צרפת, בלגיה וסקנדינביה עם כיפה על הראש. ברור שאם אדם מרגיש סכנה הוא יכול לשים כובע או קסקט על ראשו אבל לא זה הפתרון, צריכים להילחם באנטישמיות כי זו תופעה מסוכנת וההפגנה אתמול היתה משמעותית".

לדבריו בתקופה האחרונה מופעלות ברחבי אירופה תכניות הידברות עם האוכלוסייה המוסלמית שנועדו להפחית את השנאה בין יהודים למוסלמים, "חשוב שנעשה קואליציות מול זרמים מרכזיים באיסלאם. בסקנדינביה אנחנו עושים פעילות כזאת. הבאנו לדרום שבדיה רב נמרץ מתקוע, תלמיד של הרב פרומן, הרב משה דוד הכהן, וחמשת ילדיו שנראים כמו אחרוני נערי הגבעות, והם הולכים יחד עם אימאם לבתי ספר מוסלמים כדי לדבר על שותפות ותקווה, ויש הרבה משותף בינינו.

''שנינו מיעוטים ומאמינים באל אחד ובכבוד כל מי שנברא בצלם. יש לנו מנהגים משותפים ואנחנו יכולים לעשות שותפות ביחד על דברים שאנחנו מאוחדים סביבם. החברה המוסלמית באירופה לא במצב הכי טוב, יש הרבה שנאה כלפי המוסלמים, וגם הם מחפשים להיות שותפים איתנו במאבקים משותפים למשל המאבק על נושא ברית מילה, ולהבדיל המאבק על השחיטה.

''המודל הזה של הידברות יופעל גם ברחבי אירופה, אנחנו עובדים על תכניות באנגליה צרפת ועוד. במקביל צריך שיהיה אפס סובלנות לתופעות האנטישמיות".

הרב מלכיאור מודה שהטיפול באנטישמיות בקרב הימין הקיצוני מורכב יותר, "קבוצות השוליים של הימין הקיצוני, אלה שאריות של השנאה שאירופה הייתה אכולה בה במשך מאות שנים, והיא הופכת להיות יותר גלויה, אם בעבר זה היה לא פוליטיקלי קורקט וזה היה אסור, עכשיו יש יותר ויותר קבוצות שמרשות לעצמן להביע אנטישמיות.

''הן עדיין בשוליים אך הן יותר ויותר בולטות. צריכים להתמודד עם כל זה גם רעיונית אבל גם באפס סבלנות, ובכל אירוע לטפל בנפרד כי מה שעונים לפאשיסטים בימין זה לא מה שצריכים לענות למוסלמים".