להחריף את ההרתעה נגד אנטישמיות בצרפת

יעקב חגואל כתב לנשיא צרפת במכתב מיוחד, "יחד נילחם באנטישמיות הגואה ונסיר את חרפת השנאה והרדיפה כנגד עם ישראל"

ניצן קידר , י"א באייר תשע"ח

יעקב חגואל
יעקב חגואל
צילום: אלירן אהרון

מ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית וראש המחלקה למאבק באנטישמיות, יעקב חגואל, שלח מכתב לנשיא צרפת בו הוא קורא לעמנואל מקרון להחריף את הטיפול בהתבטאויות אנטישמיות בארצו.

חגואל כתב למקרון, "כבוד הנשיא, הרשה לי להביע את תמיכתי הבלתי מסויגת במאבקו העיקש של הממשל הצרפתי כנגד תופעת האנטישמיות בשנים האחרונות".

"עם זאת", הוא הוסיף, "העלייה המחרידה והמתמשכת בגילויי האנטישמיות בצרפת, המלווה לצערי גם בהסתה ומגיעה אף לרצח יהודים, אני קורא לממשלת צרפת בראשותך להגביר משמעותית את הענישה והאכיפה תוך שימוש ביד קשה כנגד הסתות, גילויי אנטישמיות, התארגנויות וקריאה לרצח של יהודים. ארגוני טרור אסלאמיים קיצוניים משתמשים בכלל המושגים והאידיאולוגיות האנטישמיות בכדי לפגוע בביטחונה של הקהילה היהודית בצרפת. המאבק בבעיית האסלאם הקיצוני חייבת להגיע בד בבד עם לוחמה באנטישמיות הקלאסית דרך חינוך, הסברה ופעולות מנע".

חגואל ביקש לחזק את המכתב עליו חתמו מאות אנשי רוח נגד האנטישמיות בצרפת. "אני מצטרף לגילוי הדעת החריף המצביע על מצבם הקשה של יהודי צרפת בחתימתם של נשיאים לשעבר, ראשי ממשלה, מוזיקאים ופילוסופים צרפתים, המשקף את המציאות הקשה של יהדות צרפת ומחדד את הצורך המיידי להיאבק בתופעה. הטיפול בבעיית האסלאם הקיצוני שהביא לגל אנטישמיות חדשה ושטף את ערי אירופה ורחובות צרפת, חייב לעלות לסדר היום הפוליטי והתקשורתי. בשם ההסתדרות הציונית העולמית, אני מביע את תמיכתי ומחזק את ידי הקהילה היהודית בצרפת וראשיה, הנאבקים על קיומה בכבוד במדינה שחרטה על דגלה את ערכי החרות השוויון והאחווה".

"בימים קשים אלו, אני מבקש לחזק את ידך, את ידי ממשלת צרפת ואת ידי תושביה היהודיים במדינתך. הקהילה היהודית בצרפת הינה חלק בלתי נפרד מהמורשת הצרפתית ומההיסטוריה שלה. יחד נילחם באנטישמיות הגואה ונסיר את חרפת השנאה והרדיפה כנגד עם ישראל", סיכם חגואל את מכתבו.