ריבלין: להסדיר את היחסים בין הרשויות

השופטים הצבאיים רס"ן חיים בלילטי ורס"ן ענת שחר-ויינברג הושבעו בטקס חגיגי. הנשיא ניצל את ההזדמנות להתייחס לסוגיית פסקת ההתגברות

ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ח

טקס ההשבעה. היום
טקס ההשבעה. היום
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, השתתף היום (חמישי) דברים בטקס השבעת שופטים צבאיים שנערך בבית הנשיא. בטקס הושבעו השופט רס"ן חיים בלילטי והשופטת רס"ן ענת שחר-ויינברג.

"צה"ל הוא צבא העם בישראל. צה"ל איננו רק הצבא שלנו, הוא אנחנו, ועל כך מתבססת במידה רבה עוצמתו וחוסנו. משימתכם הינה להגן על חוסן זה בהיותכם אמת המידה של הצבא, בתוך הצבא, למענו ולמען מדינת ישראל כולה - שליחי ציבור ונושאי הדין", אמר הנשיא.

ריבלין הוסיף: "בשונה מגופים אחרים בצבא, השופט הצבאי, ביושבו בדין, איננו כפוף להיררכיה הצבאית אלא למרותו של החוק בלבד. ואת החוק, ורק את החוק, הוא מייצג בפסיקותיו והכרעותיו. זוהי משימה סבוכה. אתם אינכם, ולעולם לא תהיו, שופטים מנותקים הבוחנים את בעלי הדין בעין קרה. אתם עצמכם חלק מן הצבא, אתם קשורים ליתר החיילים בעבותות של רעות וערבות הדדית. אולם דווקא בשל כך, עליכם לזכור כל העת את התפקיד החשוב שייעדו לכם המחוקק והצבא - את תפקידכם כשליחיו של הציבור".

בהמשך התייחס ריבלין במרומז לסוגיית פסקת ההתגברות העומדת על הפרק, "השבעתכם היא הזדמנות לכולנו לזכור שסעיף החקיקה הראשון לגביו קבע בית המשפט העליון, כי הוא אינו עומד בהוראות חוק יסוד 'כבוד האדם וחירותו' היה תיקון לחוק השיפוט הצבאי (סעיף 237א). בית המשפט העליון קבע אז כי התיקון לחוק, תיקון שהתיר לעצור חייל למשך 96 שעות בטרם הבאתו בפני שופט, בעוד שלגבי מי שאיננו חייל, ניתן לעוצרו רק למשך 24 שעות, פוגע בזכות לחירות המעוגנת בחוק יסוד 'כבוד האדם וחירותו' מעבר למידה הנדרשת ממהותו ואופיו של השירות הצבאי ועל כן בטל".

"בית המשפט העליון החליט כפי שהחליט כדי למנוע פגיעה בחירותם של חיילי צה"ל הכפופים לחוק הצבאי. בעקבות פסיקת בג"צ תוקן החוק בכנסת. אני חושב שבג"ץ שגיא צמח צריך להיות לנגד עינינו גם היום", אמר הנשיא והבהיר כי הוא מעלה נקודה זו ברוח השיח הנוכחי על מערכת היחסים שבין בין הדין בישראל והרשות המחוקקת, "ביקורת שיפוטית היא רצויה ולעיתים הכרחית. אמרתי ואני שב ואומר - יש לחוקק את חוק 'יסוד החקיקה'. חוק שיסדיר את מערכת היחסים בין הרשות המחוקקת לשופטת, חוק שיעגן במפורש את סמכותו של בית המשפט העליון לקיים ביקורת שיפוטית על חוקי הכנסת, אך גם יטיל עליה מגבלות. ויש לעשות זאת בדרך המכבדת את הרשויות השונות ואת האיזון החיוני ביניהן, בדרך של שיח, הבנה והסכמה".