מנהיגי הקוריאות נפגשו – "עידן חדש"

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ונשיא דרום קוריאה נפגשו לראשונה הבוקר (שישי) על קו ההפרדה בין המדינות שלהם. כך זה נראה

גיא כהן , י"ב באייר תשע"ח

עידן חדש?
עידן חדש?
צילום: רויטרס

שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, ונשיא דרום קוריאה, מון ג'יי-אין, נפגשו לראשונה הבוקר (שישי) ולחצו ידיים על קו ההפרדה בין המדינות שלהם.

זו הפעם השלישית מאז חלוקת קוריאה לשתי מדינות בה מנהיגי המדינות נפגשים. המפגשים הקודמים התרחשו ב-2007 וב-2000.

לבקשתו של קים, מון עשה כמה צעדים אל תוך הצד הצפוני של הגבול, במה שנחשב לרגע סמלי מאוד. אחר כך ניגשו השניים ל"בית השלום" בצד הדרומי של הגבול, שם ישבו לפגישה.

קים חתם בספר האורחים והצהיר על תחילתו של "עידן חדש של שלום".

צילום: רויטרס

על פי הדיווחים, השניים דנו בפירוק צפון קוריאה מנשק גרעיני והביעו רצון בשיחות המשך. מון אמר ש"המשקל על כתפינו כבד" אך הצהיר שהפסגה היא "מתנה עבור העולם". קים חזר על הבטחתו מהימים האחרונים, להפסיק את הניסויים בfלי נשק גרעיניים. "לקח 11 שנים לרגע ההיסטורי הזה להתרחש", אמר. "כשהלכתי לכאן, תמהתי לעצמי, מדוע זה לקח כל כך הרבה זמן".

השניים יצאו להפסקה לאחר מפגש הבוקר, אותו כינה מון "שיחה טובה מאוד". קים חזר לצפון קוריאה כדי לסעוד וצפויה פגישת המשך אחר הצהריים. שני המנהיגים ישתלו עץ, יצאו להליכה ואז ישבו שוב. הציוץ הזה של CNN מתעד את יציאתו של קים לכיוון צפון:

קוריאה חולקה לאחר מלחמת העולם השנייה, במסגרת היריבות בין הגוש הקומוניסטי למערב. הצפון והדרום נלחמו זה בזה בין 1950 ל-1953, כאשר הדרום נתמך ע"י ארה"ב והצפון ע"י בריה"מ. המלחמה הסתיימה ללא הכרעה ומאז לא נחתם הסכם שלום בין המדינות. חלומה של צפון קוריאה הוא איחוד עם הדרום, תחת שלטונה.