המנהיגים קבעו: נסיים את מלחמת קוריאה

מנהיגי צפון ודרום קוריאה החליטו בפגישתם ההיסטורית להסיר את כל הנשק הגרעיני מחצי האי הקוריאני.

גיא כהן , י"ב באייר תשע"ח

קים ומון
קים ומון
צילום: רויטרס

מנהיגי צפון ודרום קוריאה החליטו בפגישתם ההיסטורית היום (שישי) להסיר את כל הנשק הגרעיני מחצי האי הקוריאני, ולנהל מגעים עם ארה"ב כדי לשים סוף למלחמת קוריאה, שהתנהלה בעוז בשנים 1950-53 ומעולם לא הסתיימה רשמית.

הפסגה היתה הפעם הראשונה שבה מנהיג צפון קוריאני דרך בדרום קוריאה.

"דרום וצפון קוריאה אישרו את המטרה המשותפת שלהן, להפוך את חצי-האי הקוריאני לנטול נשק גרעיני", הודיעו המנהיגים – קים ג'ונג און מהצפון ומון ג'יי-אין מהדרום, בהצהרה משותפת, לאחר שנפגשו בכפר פאנמונג'ום, על הגבול בין המדינות.

המפגש הוא הפעם השלישית שבה מנהיגים של הצפון והדרום נפגשים, והפעם הראשונה שבה קים ומון נועדו. עוד לא ברור אם המילים היפות שנאמרו אכן יובילו לתוצאות בשטח, אך עצם המפגש והמחוות המרובות שהוא הכיל, מייצרים אופטימיות.

קים ומון חייכו זה אל זה חיוכים רחבים, לחצו ידיים, ועברו יחד מעל שורת הלבנים המסמנת את הגבול, פעם לכיוון צפון ופעם לכיוון דרום.

המפגש נתפס בקרב משקיפים גם ככזה שייתן את הטון למפגש המתקרב בין נשיא ארה"ב, דונלד טרמפ, לבין קים. עם זאת, פרשנים מזכירים כי צפון קוריאה כבר הבטיחה בעבר להיפטר מהנשק הגרעיני שלה ולא עשתה זאת. טראמפ עצמו כבר צייץ היום "דברים טובים קורים, אבל צריך לחכות ולראות מה יילד יום". כעבור רבע שעה צייץ באותיות גדולות: "מלחמת קוריאה תסתיים!"