ועידת רבני אירופה: השפיות ניצחה

ועידת רבני אירופה בראשות הרב פנחס גולדשמידט מברכת על החלטת איסלנד לגנוז את הצעת החוק נגד ברית מילה

יוני קמפינסקי , י"ב באייר תשע"ח

הרב פנחס גולדשמידט
הרב פנחס גולדשמידט
צילום: אלי איטקין

ועידת רבני אירופה מברכת על החלטת הפרלמנט באיסלנד לבטל את החוק המטיל עונש מאסר של 6 שנים למבצעי ברית מילה.

נשיא הועידה הרב פנחס גולדשמידט אמר כי "השפיות ניצחה. משמעות ההחלטה להעביר את הצעת החוק לדיון בממשלה היא למעשה 'קבורת החוק' שכן עמדת משרד החוץ כפי שפרסמנו המבטאת את עמדת הממשלה היא כי החוק מזיק להם ונוגד את האמנות הבינלאומיות עליהם היא חתומה. איסלנד, מסתבר, ממשיכה להאמין בחופש הדת".

הרב סיפר כי קיבל דיווח מהרב יואב מלכיאור מדנמרק לפיו שלוש המפלגות הגדולות שיש להן רוב בפרלמנט הודיעו שיתנגדו להצעת חוק נגד ברית מילה. "אולם עם כל ההצלחות אנו מכינים את עצמינו נחושים ומחוזקים לקראת המאבקים הבאים שעוד נכונו לנו באירופה".

כזכור, לפני כחודשיים הועברה הצעת החוק נגד ברית המילה כשרק חבר פרלמנט אחד התנגד. "חודשיים של שיח ופרזנטציות, עם נציגינו במוסדות האיחוד האירופי ובראשם רבה של בלגיה הרב אברהם גיגי ומומחים מטעמינו בריכוזו של סגן נשיא הועידה ויועצו המיוחד של רבה של צרפת, הרב משה לוין נעשתה עבודה חשובה וממוקדת. החלטה זו תיתן רוח גבית לכל מדינות אירופה, הממשלות וחברי הפרלמנטים, לעמוד על הזכויות היהודיות ביבשת. אנו נמשיך לעבוד יחד עם מוסדות האיחוד האירופי גם בשיח עתידי בעניין, ומצפים כי ההחלטה תשדר את המסר המתאים לכל מדינות האיחוד".

הרב משה לוין אמר, "אנו מודים לכל הגופים הבינלאומיים שסייעו במערכה ובהם; ראשי ועדת החוץ של הקונגרס האמריקאי, ראשי מוסדות האיחוד האירופי ובהם; סגן נשיא הפרלמנט האירופי והמזכיר הכללי של מועצת אירופה, ראשי הקונגרס היהודי העולמי, נשיא ועידת הארגונים היהודיים באנגליה, רופאים ואנשי האקדמיה וכל ראשי ארגוני הגג של הקתולים והפרוטסטנטים באירופה וארגוני הדתות. זהו צעד נוסף קדימה במאבקנו לוודא כי איש לא ירים יד נגד מצוות הדת ויהודי אירופה יוכלו לקיימם ללא כל מגבלות בחופשיות ובפומבי".