פסקת ההתגברות: נתניהו יציע פשרה?

גורמים בקואליציה צוטטו הערב כי נתניהו עשוי להציע פשרה לביטול פסיקות בג"ץ ברוב של 65 ח"כים

חיים לב , י"ג באייר תשע"ח

נתניהו וכחלון
נתניהו וכחלון
צילום: אלכס קולומויסקי

לקראת פתיחת כנס הקיץ של הכנסת וחידוש הניסיון לחוקק את פסקת ההתגברות, סבורים גורמים בקואליציה כי ראש הממשלה נתניהו יקדם במהלך השבוע פשרה לפיו פסיקות בג"ץ תבוטלנה באמצעות רוב של 65 חברי כנסת.

במהלך השבועיים האחרונים הבהיר יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט ושרת המשפטים שקד כי פסקת התגברות שאינה מאפשרת לרוב של 61 ח"כים לבטל פסילות בג"ץ – לא יזכה לתמיכה מצידה. מנגד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט סבור כי המתווה הראוי הוא רוב של 70 ח"כים.

לדברי הגורמים בקואליציה שצוטטו הערב בערוץ 10, ראש הממשלה ינסה ללכת על דרך הפשרה ולהוביל מהלך של רוב של 65 ח"כים.

במקביל צפויה וועדת השרים לדון מחר (א') בהצעת חוק המבקשת להגביל את פסילת פסיקות בג"ץ לרוב של 90 חברי כנסת. את ההצעה הגישה ח"כ מיכל רוזין ממרצ.

לדבריה, "ההשתוללות חסרת הרסן של הימין לא עוצרת ברדיפת השמאל, אלא מאיימת לחרב את כל יסודות הדמוקרטיה וליצור נזק בלתי הפיך למדינת ישראל. מעמדם של בית המשפט העליון ובג"צ אינו תלוי בימין או שמאל בשלטון, אלא חשוב בפני עצמו לקיום דמוקרטיה מתוקנת בעלת איזונים ובלמים".

גם יו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג אמר היום (שבת) כי מושב הכנסת שיפתח ביום שני הקרוב יהיה בסימן "מלחמת עולם להגנה על הדמוקרטיה הישראלית", כלשונו.

"הנסיון בעידן הנוכחי מלמד שדמוקרטיות לא קורסות ונעלמות באיבחה: בהפיכה או מהפכה אלא דווקא בתהליך גסיסה ושיתוק שמתחיל בהחלשת שומרי הסף, מערכת המשפט, בית המשפט העליון, גורמי האכיפה ושיתוק התקשורת ואבדן הנורמות. בכל אלה נוקטת הקואליציה הקיימת בצורה מסוכנת מאד, החותרת ממש תחת אושיות הדמוקרטיה הישראלית ולכן אין פה מקום לפשרות ויש להתעקש על עקרונות היסוד של האבות המייסדים של המדינה, שנתנו לנו דמוקרטיה בריאה ועצמאית", אמר במהלך נאומו ב'שבת תרבות'.