"הבריונות והירי הפכו למכת מדינה"

הממשלה הסמיכה את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר את הצעת החוק המחמירה באופן משמעותי את הענישה על ירי בלתי חוקי.

חזקי ברוך , י"ד באייר תשע"ח

מכת מדינה. איילת שקד
מכת מדינה. איילת שקד
צילום: הלל מאיר/TPS

הממשלה הסמיכה היום (ראשון) את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר הצעת החוק המחמירה דרמטית את הענישה על ירי בלתי חוקי.

תיקון החוק נדרש כיוון שהעבירה בנוסחה היום אינה כוללת מקרים רבים של שימוש בנשק חם העלול לסכן חיי אדם, למשל כאשר הירי מסוכן אך לא מתבצע באזור מגורים, וכן כיוון שהעונש הקבוע כיום אינו חמור דיו.

הדבר בא לידי ביטוי בין היתר ברקע האלימות בכבישי הדרום וההבנה כי החוק הקיים אינו נותן מענה לאכיפת אירועים כאלה בצורה מיטבית.

בפסק דין זובידאת שניתן בשנת 2013 עמד בית המשפט העליון על כך שהעונש הקבוע של שנת מאסר בלבד בגין ירי מנשק חם באזור מגורים, אינו הולם את חומרת העבירה, הן נוכח הסיכון לחיי אדם הגלום בה והן בשים לב לעונש בצד עבירות הנשק האחרות הקבועות בחוק העונשין.

לפיכך, בתיקון החוק מוצע להרחיב את גדרי העבירה ולקבוע שתי עבירות: עבירת בסיס ועבירה בנסיבות מחמירות.

על עבירת הבסיס, שתחולתה תהא על כל ירי מנשק חם שלא כדין, תוחמר הענישה לשנתיים מאסר. על עבירה בנסיבות מחמירות, יקבע עונש של חמש שנות מאסר. הנסיבות הללו הן במקרים בהם הירי בוצע באזור מגורים או באופן אחר שיש בו כדי לסכן חיי אדם.

לנוכח הדחיפות באישור החוק והחשיבות בקיצור זמני החקיקה, אישרה הממשלה עקרונית את טיוטת החוק והסמיכה את ועדת השרים לאשר את נוסח הצעת החוק על דעת הממשלה. הוועדה צפויה לאשר את ההצעה בהמשך היום.

לדברי שרת המשפטים, איילת שקד, "מדינת ישראל תנחית אגרוף ברזל נגד עבריינים מכל סוג ובכל מקום. לא יהיו יוצאי דופן, כולל לא בדואים שמתנהגים בכבישי הדרום כמו במערב הפרוע. הביריונות והירי הפכו למכת מדינה. היום אנחנו מעניקים למשטרה את הכלים להתמודד עם פורעי החוק. החקיקה חשובה להחזרת תחושת הביטחון לאזרחי ישראל. אני מודה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן על שיתוף הפעולה בהכנת החוק".