קמפיין השלום של דרעי - פרשנות

הקמפניירים של דרעי מרעידים את אמות הסיפים בשם השלום המדומה ובלימת חורבנה הפוליטי של יהדות ספרד. לא בטוח שאלי ישי יפול למלכודת

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ח

אריה דרעי
אריה דרעי
Photo by Tomer Neuberg/FLASH90

חלק מכלי התקשורת החרדיים (בעיקר השבועונים הלא ממסדיים והכביכול ניטראליים) היללו ושיבחו בסוף השבוע האחרון את תעצומות הנפש הפלאיות של יו"ר תנועת ש"ס השר אריה דרעי.

אוחזי העט העוטים על עצמם מידי סוף שבוע את כובע 'הפרשן' מטעם הביעו התפעמותם לנוכח פרץ השלום שהפגין דרעי בדמות מפגשי פיוס בין הרב יצחק יוסף לרבה של ירושלים הרב שלמה עמאר וחתירה אין סופית ליישור ההדורים במפלגה החרדית-ספרדית שנקרעה לגזרים לאחר פטירת מנהיגה המיתולוגי הרב עובדיה יוסף זצ"ל, סילוקו של אלי ישי מהמפלגה והקמת תנועת 'יחד'.

'מרבים שלום'; 'דרך השלום' התחרו העיתונאים 'משפחה' ו'בקהילה' על הכותרת הצבעונית יותר. התעלה על עצמו העיתונאי יוסי אליטוב מ'משפחה' שהגדיר את השבוע המכונן "כמהלך החשוב ביותר שנעשה מאז פטירת הרב עובדיה יוסף". ממש פעמי משיח. לא פחות.

זה עצוב. עצוב בעיקר לגלות שהם רואים בקוראיהם החרדים אידיוטים ונטולי חשיבה עצמאית. אבל עצוב לא פחות בשל הזילות שהם יוצרים לגדולי התורה ולפרשנות המעוותת שהם יוצקים למושג 'שלום' ו'פשרות'.

בשביל להבין את התרגיל הפוליטי הפשוט של נערי דרעי לא צריך להיות איל ארד או ראובן אדלר. סקרי דעת הקהל בחודשים האחרונים בסעיף העוסק במפלגת ש"ס מספרים את סיפורו העגום של אריה דרעי בן ימינו. הם מספרים את סיפורו של הפוליטיקאי המשופשף שאיבד את הכריזמה ועל הדרך את קהל בוחריו ובשל כמה מהלכים היסטוריים שקרו בשנים האחרונות, חלקם בגינו, חלקם שלא בשליטתו.

על פי סקרים רבים מפלגת ש"ס מתנדנדת על אחוז החסימה. החשש שהתנועה הספרדית-חרדית תמצא עצמה מחוץ לכנסת בליל הבחירות הבאות אינו מופרך. זו הסיבה שדרעי מוכן לעשות הכל, כמעט הכל כדי למנוע את זה.

מי שיאמר לכם שהוא אינו מנהל מגעים עם יהדות התורה לאפשרות של מיזוג רשימות – משקר. מי שיאמר לכם שהוא אינו מוכן לשלב את אלי ישי אף במחירים גבוהים - משקר. כדי למנוע את היעלמותה של מפלגת ש"ס מוכן אריה דרעי לשלם והרבה.

'מפגש הפיוס' עם הרב עמאר היה בלון הניסוי הראשון בקמפיין של דרעי ובניסיון לשלם מחיר נמוך עבור החזרת קולותיו הביתה. הרב עמאר לבדו לא יחזיר אמנם את מכונת המנדטים האבודה וגם אם השבועונים החרדיים יכתירוהו לאדמו"ר וקיסר בו זמנית. דווקא השלב הבא במסגרת מפגשי הפסגה הוא השלב המכונן של הגימיק האחרון: המפגש עם אלי ישי שהוליד 'מבוי סתום' על רקע דרישתו הלגיטימית של ישי להחלת שיטת ריצ'רץ' בין שתי התנועות.

ראו מה בינינו לבין אחינו, יזעקו הקמפיינים של דרעי ויפנו אצבע מאשימה כלפי אלי ישי. הנפנו את דגל השלום, כוננו מפגשי פסגה, הצבנו מתווה פשרות אין סופי, אך שוב היה זה אלי ישי שהקשיח עורף וקבר את הסיכוי לשלום.

הקמפיין הזה נכון לכל סיטואציה שלא תהיה. במקרה הטוב אלי ישי יתפתה ויקפוץ על עגלתו של דרעי במחירי סוף עונה ומאותם אינטרסים קיומיים ושלום על אריה דרעי. במקרה הרע, חורבן יהדות ספרד יגולגל על ראשו של ישי. והעיקר שדרעי ימשיך לעשות עסקים.