לונדון:
החרדים עתרו וקיבלו סעד משפטי

הקהילה החרדית בלונדון קבלה על ביזיון נפטרים יהודים על ידי חוקרי מקרי המוות המקומית ובית המשפט העניק סעד לעמדה החרדית

מיכל לוי , י"ד באייר תשע"ח

London
London
iStock

לאחר מאבק משפטי ארוך הכריע בית המשפט העליון בבריטניה כי חוקרת מקרי המוות הראשית שאינה זמינה כל השבוע ומעכבת אישורי קבורה לציבור החרדי נוהגת שלא כדין.

חברא קדישא בלונדון - 'עדת ישראל' וארגונים יהודיים בבריטניה, הגישו תביעה רשמית ובה בקשה לפטר את הבוחנת הרפואית של לונדון מתפקידה בעקבות התנהלותה "חסרת הלב בנוגע לנפטרים יהודים", לשון התביעה.

לפי התביעה, כאשר מדובר בטרגדיות יהודיות, נוהגת הבודקת במקרים רבים באופן המסב בזיון למת וצער לבני המשפחה הכאובים.

בין השאר, על פי התביעה, היא מתעלמת בקביעות מבקשות לזרז את ההליכים וגורמת לעיכוב הלוויה והקבורה למשך מספר ימים. כמו כן מיום שישי ועד יום שני משרדה סגור, מה שגורם לבזיון כבוד המת במקרים שבהם הפטירה אירעה במהלך סוף השבוע.

לאחר שהחוקרת הבהירה כי איננה מתכוונת לשנות את מדיניותה ולכבד את הצרכים הדתיים של המשפחות, בהבהירה כי לא תינתן העדפה בשום מקרה מוות על רקע הדת אליה השתייך הנפטר, הוחלט להגיש נגדה תביעה לבית המשפט.

בחודש שעבר נערכו מספר דיונים בענין, וביום שישי האחרון פרסם בית המשפט את החלטתו לטובת הציבור החרדי.

בפסק הדין הובהר שמשרדה חייב להיות זמין שבעה ימים בשבוע, וגם ליהודים תהיה זכות ראשונים לשחרור תעודת הפטירה מאחר וההלכה מחייבת לקבור במהירות האפשרית.

לפי פסיקת בית המשפט, מדיניותה של חוקרת מקרי המוות היא בלתי חוקית, לא רציונלית, ומפלה ולכן, החוקרת חייבת לתת עדיפות לאלה הזקוקים לקבורה מהירה מסיבות דתיות או אחרות.

"הפגם הבסיסי במדיניות הנוכחית שאומצה על ידי הנתבעת הוא, שהיא נכשלת בכל איזון בכלל, שלא לדבר על איזון הוגן", כתב השופט.

הרב אשר גראז מראשי העסקנים במערכה, אמר לכלי התקשורת: "הנצחון המשפטי הזה יביא הקלה עצומה למשפחות המתאבלות על מות יקיריהם, וימנע סבל נוסף מיותר ברגעים הקשים בחייהם".

מועצת הנציגים של יהודי בריטניה מסרה, כי "חוקרת מקרי המוות הבכירה חייבת עכשיו לשקול את עמדתה. אם היא לא יכולה למלא את התפקיד הבסיסי הזה של תפקידה, עליה לפנות את עמדתה".

טרבור אסרסון, עורך הדין שייצג את הציבור החרדי אמר: "נצחון זה הוא נצחון עבור החברה הבריטית. כל מי שמתעניין בפלורליזם ומתכוון להביס את האפליה, על כל צורותיה, חייב לשמוח על פסיקתו הברורה והחריפה של בית המשפט".