רומניה:
נחשף קברו של רבי שלום תאומים

במלאת 190 שנה להסתלקותו התגלה קברו של רבי שלום תאומים, רבה של העיר שטפנשט ברומניה

מיכל לוי , ט"ו באייר תשע"ח

הקבר שנחשף
הקבר שנחשף
צילום: מוסדות שטפנשט

נחשף קברו של רבי שלום תאומים, רבה של שטפנשט ברומניה ובעל 'אור התורה'.

הגילוי רואה אור בסמיכות ליום ההילולא החל היום – ט"ו אייר תקע"ח - ובמלאת 190 שנה לפטירתו.

רבי שלום תאומים היה אחיינו של בעל ה'פרי מגדים' ותלמידו בעל ה'דגל מחנה אפרים'.

מי שאחראי על הגילוי ההיסטורי הוא הרב אברהם יעקב סלמון, ראש מוסדות שטפנשט, עם הרב משה מרדכי טוביאס - רב 'קדימה צורן'.

העבודה בשטח נמצאת בעיצומה במטרה לנקות את המקום ולחשוף את שרידי האוהל שהיה קיים עד תשל"ח וחרב ברעידת אדמה שפקדה את רומניה.

"כל השנים ידענו להצביע על מקום בו היה אהל צדיקים בשטפנשט ומשכך סברנו שזהו אהל רבי שלום תאומים, אולם לאחרונה נמצאו בכתבי רבי מנחם ברייאר זצ"ל, יליד שטפנשט ואבי האדמו"ר מבאיאן, בכתבים שמסר לידי הרב אברהם יעקב סלמון ולידי מכון 'תורת אמת שטפנשט' למשמרת, כי קברו של רבי שלום תאומים נמצא בכניסה לבית העלמין", אמר הרב סלמון.

''משכך, התעניינו אצל האישה המקומית השומרת בבית העלמין שאישרה בפנינו שהמקום אותו ייחסנו לאהל הרבנים תאומים הוא אהל הרבניות משטפנשט וזו לכשעצמה תגלית נוספת, ואז הבנו שקבר הרבנים תאומים לא נחשף עד עתה, כך החלו מאמצי החיפוש עד למציאה הגדולה ביום הילולת דודו ה'פרי מגדים' וערב הילולתו ה־ 190 בדיוק תקפ"ח – תשע"ח וכפי שנכתב על המצבה שנת "רננו צדיקים בהויה לפ"ק".

צילום: מוסדות שטפנשט

רבי שלום תאומים שנתפרסם על שם ספרו 'אור התורה' היה ידוע כבעל מופתים וכמקובל גדול. האדמו"ר הראשון משטפנשט התבטא בטרם הגיעו להשתקע בשטפנשט כי אורו של רבי שלום עוד מאיר על העיר שטפנשט, וזה היה 32 שנים אחר הסתלקותו.

במוסדות שטפנשט נערכים בימים אלו לבנות מחדש את אהל קברו שנחרב לפני 40 שנה ולשקם ולשפץ את סביבת האהל בה טמון גם בנו הגאון רבי פנחס תאומים שכיהן אחריו ברבנות העיר שטפנשט.