בית כנסת וספר תורה ליישוב המעורב

השר אורי אריאל תרם ספר תורה בן למעלה ממאה שנה שהיה שייך לקהילת משפחת אמו בפולין בזמן בשואה

חיים לב , ט"ו באייר תשע"ח

הכנסת ספר התורה
הכנסת ספר התורה
צילום: ללא קרדיט

במסגרת טקס חניכת בית כנסת ביישוב כרם שלום תרם השר אורי אריאל ספר תורה עתיק שהיה שייך לקהילה אליה השתייכה משפחתו בשנות השואה.

ספר התורה הוא בן 110 שנים והגיע לישראל מהעיירה של משפחת אמו פיבינצה שבפולין.

היישוב כרם שלום ספג מכות קשות בשנים האחרונות ביניהן, בירידה תושבים, שספג ירידה גדולה בילודה בעקבות פיגועים רבים.

בשנים האחרונות, בעזרת משרד החקלאות, החטיבה להתיישבות, התנועה הקיבוצית יחד עם מ.א אזורית אשכול הקיבוץ מתחזק וקולט משפחות רבות אל חיקו. הקיבוץ מוגדר כיישוב מעורב. לאחרונה נוצר קשר עם הקיבוץ הדתי, שפעלו להקים גרעין של משפחות בכרם שלום.

שר החקלאות ופיתוח הכפר ח"כ אורי אריאל אמר במהלך הטקס כי "נמשיך לפעול, למען חיזוק יישובים ולעודד התיישבות. קיבוץ כרם שלום מהווה את החלוציות של 2018. יישוב ישראל שקול לכל המצוות. אני מוקיר את השותפים ואת תושבי הקיבוץ על עשיית חלוצית ועל חיזוק הקיבוץ. התרגשתי לתת תרומה ספר תורה שהיה שייך לקהילת אמי בפולין בזמן בשואה".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר אמר כי התאגר הוא לקיים מניין מידי שבת במקום. "ברכתי לחברי הועד הממונה בראשות אודי אורנשטיין, הנושאים במלאכת הצמחת וחיזוק כרם שלום. חברי הקיבוץ ותושביו - הפסיקו להתעסק במבדיל התעסקו במחבר. האתגר העומד בפניכם הוא שיהיה מניין בכל יום שישי ושבת החל ממחר".

גאל גרינוולד, ראש החטיבה להתיישבות, הוסיף, "אירוע כל כך מרגש בו קיבוץ של השומר הצעיר מקבל החלטה להתחדש ולהתרחב, מגיעות משפחות חדשות דתיות ושאינן דתיות, ויחד הופכים ליישוב רב גווני ומיוחד. החטיבה להתיישבות משקיעה ומפתחת את עוטף עזה בכלל ואת כרם שלום בפרט, מתוך תחושה אמיתית של תקווה והבנה כי המשך ההיאחזות בחבל ארץ יפהפה זה תוך שילוב כוחות משותפים יביא להמשך פיתוח וצמיחה".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול אמר כי "לא צריך להיות דתי שומר מצוות כדי להתרגש עד כלות בטקס הכנסת ספר תורה. אני מודה לשר אורי אריאל שתרם ספר תורה היסטורי ויקר ערך סנטימנטלי לקיבוץ כרם שלום ומסייע לחיזוק ההתיישבות באזורנו בעת הזו. ולרב שלמה רענן שתרם את מבנה בית הכנסת. קיבוץ כרם שלום מתחדד, מחדש את פניו והופך לקיבוץ מעורב של חילוניים ודתיים החיים יחד במרקם חיים משותף במשולש הגבולות. זוהי הציונות של 2018".