אבי גבאי:
אף סקר לא יביא מנדטים כשאין דמוקרטיה

יו"ר המחנה הציוני בישיבת הסיעה: חוקי יסוד הם חוקי יסוד הם חוקי יסוד. לא ניתן לעקוף אותם בחקיקה קפריזית. נאבק בכנסת ומחוצה לה.

חזקי ברוך , ט"ו באייר תשע"ח

אבי גבאי
אבי גבאי
צילום: הלל מאיר/ TPS

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, פתח הבוקר (שני) את ישיבת הסיעה בכנסת ותקף את ממשלת נתניהו בשל פסקת ההתגברות שהיא מתכוונת לחוקק.

''הכנסת מתחילה היום כנס חשוב מאוד. אולי המשמעותי ביותר שעומד בפני מדינת ישראל. כנס שיקבע אם נמשיך להיות מדינה דמוקרטית או שנהיה כאילו דמוקרטיה. כאילו חופש ביטוי וכאילו זכויות אזרח. כמו בתורכיה", אמר גבאי.

לדברי גבאי, דמוקרטיה לא מאבדים בלילה אחד אלא בשלבים, בשיטת הסלמי, כלשונו. גבאי התייחס לכנס הקיץ שנפתח אחר הצהריים ואמר ''זה כנס שמחדד את ההבדלים בין מחנה דמוקרטי שמאמין בשוויון, בעליונות זכויות היסוד, בערכי מגילת העצמאות, בשלום ובהיפרדות מהפלסטינים – לבין מחנה שמוכן לזנוח כל ערך על מנת לאפשר לעצמו להמשיך ולשלוט, ולהוביל אותנו להוספה של מיליוני אזרחים פלסטינים חדשים למדינת ישראל.

"הנושא הוא לא רק פסקת ההתגברות אלא הדמוקרטיה וערכי היסוד שלנו שהממשלה מנסה לבטל. תבינו, אם הדבר הזה יעבור החיים שלנו כאן ישתנו. לחלוטין. הכל יהיה אפשרי: יוכלו לעצור אתכם בגלל שפרסמתם פוסט ביקורתי, להחליט שכל הפגנה מצריכה אישור של גלעד ארדן או לקבוע שרק גברים מעל מטר ושמונים זכאים לדיור ציבורי''.

גבאי הבטיח להיאבק נגד כל חוק שמכרסם בדמוקרטיה. "וזה לא משחק של 61, 65 או 70 ח"כים. חוקי יסוד הם חוקי יסוד הם חוקי יסוד ולכן לא ניתן לעקוף אותם בחקיקה אחרת. אנחנו נאבק בכנסת ומחוצה לה, בכל מקום.

"ובדיוק כמו שהקפנו את בית המשפט העליון בירושלים בחומת הגנה אנושית - נתייצב בשבת גם בתל אביב ובכל הארץ. אני קורא למשה כחלון להיצמד למצע של כולנו, וליאיר לפיד לרדת מהגדר הנוחה והמוכרת. אף סקר לא יביא מנדטים כשאין דמוקרטיה".