"חוק הלאום - חזונו של הרצל"

במליאת הכנסת התקיימה ישיבה מיוחדת לכבוד פתיחת מושב הקיץ של הכנסת ולציון יום הרצל.

ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ח | עודכן: 19:35

השר לוין, בדיון המיוחד
השר לוין, בדיון המיוחד
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת קיימה אחר הצהריים (שני) דיון מיוחד לציון יום הרצל ולרגל פתיחת מושב הקיץ של הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיה אמור לנאום בדיון, ביטל את השתתפותו.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, התייחס בפתח הדיון למתיחות בצפון ואמר: "זה לא סוד שביממה האחרונה מנשבות רוחות מן הצפון. הביאו לידיעתי שברשתות החברתיות ובקבוצות הווטסאפ מופצות בשעות האחרונות שמועות לא מבוססות, הגורמות למתיחות מיותרת בציבור".

"בלי לפרט ובלי לדעת בדיוק מה צופן לנו העתיד, אני רוצה לפנות מכאן לכל אזרחי ישראל: אתם יכולים לסמוך על מפקדי וחיילי צבא ההגנה לישראל, שעשו בעבר, עושים בהווה ואני בטוח שיעשו גם בעתיד כל מה שדרוש על מנת להגן על שלומנו", הוסיף אדלשטיין.

לדבריו, "יש משהו פרדוקסלי בניסיון להנחיל את המורשת של הרצל - כי זו מורשת של מהפכות ופריצות-דרך; מורשת של תקדימים. מורשת של איש שאף פעם לא עשה מה שציפו ממנו, שתמיד בחר ללכת בדרכים הלא-סלולות. כשמדברים על התקדימים של הרצל יש עוד משהו שחשוב לדעת: רבים מהם נחלו כישלון מוחלט. חלק מהיוזמות החשובות שלו כל כך לא הצליחו, עד שהיום מעטים בכלל יודעים עליהן. אבל הכישלון לא ריפה את ידיו של הרצל. עד סוף ימיו הוא המשיך להציע רעיונות נועזים, ולחבר בשרשרת תקדים אחר תקדים אחר תקדים – שעל גביהם מתבססת מדינת ישראל, ומשגשגת כבר שבעים שנה".

"אני בטוח שהרצל היה מרגיש גאווה גדולה ואומר לנו - אל תפחדו להמשיך את מורשת התקדימים. תעזו. אַל תתמכרו להווה – גם כשהוא מוצלח מאין כמוהו, וְאַל תיכנעו לו – אפילו כשהוא נראה כמו כישלון חסר תקווה", סיכם אדלשטיין.

השר יריב לוין נשא דברים במקומו של ראש הממשלה ואמר, "החזון ההרצליאני לא התמצה בהקמת בית לאומי עצמאי לעם היהודי, אלא גם בדרכים להבטיח את קיומנו לדורות. הרצל שם דגש מיוחד על העצמת כוחה של המדינה היהודית כבסיס להתגשמות חזונו".

השר לוין התייחס לחוק הלאום הצפוי להגיע הערב להצבעה במליאה. "אנו מביאים היום בקריאה ראשונה את חוק הלאום, אשר מבטא בצורה המזוקקת ביותר את חזונו של הרצל, לפיו מדינת ישראל אינה מדינה ככל המדינות- אלא קודם כל ולפני הכל- מדינת הלאום של העם היהודי".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג תקף את הקואליציה. "בבית הזה אנו היום מציינים את מורשת הרצל – אך מאותו בית בדיוק יוצאים חוקים הקורעים אותה לגזרים; כמה קל להלל את חזונו אך לרמוס את ערכיו; לפעול מכאן נגד שוויון, נגד בית המשפט ונגד חופש העיתונות והביטוי – משמעו בעצם לפעול נגד חזונו של הרצל, נגד מורשתו ונגד מה שלחם והאמין בו כל חייו. לדבר גבוהה גבוהה על שוויון ולחוקק חוק לאום משמעו סטירת לחי בוטה בפניו של הרצל".

"למרות רעשי הרקע הביטחוניים חשוב לומר כאן ועכשיו - כאן בכנסת הזו, בקואליציה הזו ובממשלה הזו מנסים לפורר את חזונו של הרצל על ידי פגיעה אנושה בשוויון בין אזרחיה וקעקוע בית המשפט העליון. הניסיונות לפורר את הדמוקרטיה הישראלית שברא הרצל הן מעילה בחזונו", דברי הרצוג.