רוב השגרירויות יעברו לירושלים

סגנית שר החוץ לא מתרגשת מההפחדות בנוגע להסלמה בשל העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. "הטרור גובר דווקא כשאנחנו מתקפלים"

שמעון כהן , ט"ו באייר תשע"ח

חוטובלי בפני שגרירים
חוטובלי בפני שגרירים
צילום: אלרם מנדל, משרד החוץ

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, התייחסה ביומן ערוץ 7 להיערכות להעברת שגרירות ארה"ב ושגרירויות נוספות לירושלים.

בראשית הדברים התבקשה חוטובלי להתייחס לנימה בה מדווחת ההיערכות להעברת השגרירויות בתקשורת הישראלית בדריכות על סף הבהלה. עיתונאים מציגים את החודש הקרוב כחבית חומר נפץ עם יום ירושלים, יום הנכבה והעברת השגרירות, ואולם סגנית השר קובעת כי "אין דבר טוב יותר למדינה שלנו מהכרה בינלאומית בירושלים כבירת ישראל. זו ליבת הציונות, הכבוד הזה לבירה שלנו. בשביל היהודים אין בזה חידוש אבל בזירה הבינלאומית זה חידוש".

"הנושא הזה הוא פרויקט דגל שלנו במשרד החוץ. יש כבר שש מדינות כרגע במהלך הזה ויש עוד מדינות בתהליכי עבודה והדבר הזה הוא לא פחות מהיסטוריה. יש מי שעסוקים בהפחדות ואנחנו עסוקים בהכרה במציאות שירושלים היא בירת ישראל והמציאות הזו לא הולכת להשתנות".

ואולי בכל זאת, שאלנו, מטרידה אותנו ברמה כזו או אחרת האפשרות להסלמה אחרי האירועים המתקרבים? "ההערכות שלנו הן שלא צפוי שום דבר שלא הכרנו בעבר. לצערי הרב, הפיגועים הקשים ביותר שהכרנו היו בעידן תהליך השלום. כלומר מה שגורם לשכנים שלנו להתפרע ולפעול באלימות זה כשהם מרגישים שאנחנו מוותרים ולא כשאנחנו עומדים על עקרונות. ברור שמערכת הביטחון דרוכה אבל כמו שראינו אחרי הכרזת טראמפ שום אירוע חריג בירושלים, כך אני מאמינה שגם סיפור העברת השגרירויות יעבור בשלום".

ומה למעשה מביא את אותן מדינות לנטוש את תל אביב לטובת ירושלים ובכך לייצר חיכוך ואולי עימות שלהן עם העולם הערבי? הרי ישראל לא הייתה מסתכסכת איתן אם היו נשארים בתל אביב, אז למה להן? "זה הרבה מאוד מאמץ שלי במשרד החוץ להבהיר להם כמה הדבר הזה חשוב לישראל. כשהגעתי למשרד החוץ ביקשתי מהמנכ"ל להכין תכנית עבודה בעניין הזה. הוא אמר שאין סיכוי למהלך הזה, אבל לשמחתי הרבה התרחש מהפך היסטורי בארה"ב כשאחרי עשרים שנה הגיע נשיא שמקיים את ההבטחה ומעביר את השגרירות וכל הכבוד לו על כך. אין ספק שכאשר המעצמה החשובה בעולם עושה את הצעד הזה מדינות נוספות רוצות להיות בצד הנכון של ההיסטוריה ולעשות את הצעד הנכון".

ממשיכה חוטובלי ומספרת כי בפגישותיה ברחבי העולם היא אומרת למארחיה כי בסופו של תהליך, בעוד כמה שני, כל או רוב השגרירויות יהיו בירושלים, וכעת נותרה בידם הבחירה אם הם רוצים להיות בתחילת התהליך או רק בסופו. "אני אומרת להם שגם כך אתם מגישים כתבי אמנה בירושלים, נפגשים עם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה בירושלים. כל סממני הריבונות שאתם מכירים בהם נמצאים בירושלים. יהיה לכם יותר קל להניח לפנטזיה שירושלים תהיה עיר בינלאומית. זה לא יקרה. הם מכירים בזה".

"על פי החוק הבינלאומי כל מדינה רשאית לקבוע מה הבירה שלה. לא ניתן להכתיב למדינה אחרת מהי עיר הבירה שלה", אומרת חוטובלי ומבהירה כי אין מדינה הטוענת שירושלים היא בירת פלסטין. "הם יודעים שאין מדינה פלסטינית. הטענה שכן נשמעת היא על יציבות במזרח התיכון ובאירופה חוששים מעמדת האיחוד האירופי. אף אחד לא אומר שירושלים היא בירת פלסטין. זה לא נמצא בשיח הדיפלומטי. אני בטוחה שלאורך זמן במאמץ עקבי נראה שההיסטוריה תשתנה ומרכז הכובד יכיר בירושלים כבירת ישראל".