״הזוי שבג"ץ יתערב במלחמה״

ח"כ יוגב קורא לבג"ץ להבהיר כי לא ידון בטענות נגד התנהלות צה"ל במלחמתו בטרור. אך האם מגבלות הירי הופכות את צה"ל למוסרי או להיפך?

שמעון כהן , ט"ו באייר תשע"ח

חיילי שמשון
חיילי שמשון
צילום: דו"צ

בג"ץ קיים היום (שני) דיון בדרישת ארגוני השמאל הקיצוני לאסור על צה"ל לירות על מתפרעי הגדר באש חיה. על ההתערבות של בג"ץ בענייני ביטחון שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם חבר הכנסת מוטי יוגב, חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

"בג"ץ יכול לדבר על כל דבר, אבל בוודאי לא להחליט", פותח חבר הכנסת יוגב ואומר כי "הזוי שבג"ץ ינסה להתערב בענייני המלחמה, ואנחנו במלחמה בגבולות על החיים על הריבונות ועל חיי האדם. בג"ץ כבר פגע בביטחונם של חיילי צה"ל כשהתערב בנוהל שכן ובכך גרם לסיכונם של חיילים על פני סיכונם של שכנים".

על קביעתו זו נשאל חבר הכנסת יוגב אם בהכרעת 'נוהל שכן' בג"ץ רק סיכן את חייהם של חיילי צה"ל, או שמא אף חמור מכך, כלומר שהכרעתו הביאה לנפילתם של חיילי צה"ל בקרב. יוגב משיב ואומר כי כעת אין בזכרונו מקרה ספציפי בו הסתכנו החיילים כתוצאה מההחלטה, ואולם הוא זוכר במעומעם אירוע בדרום לבנון שבו חיילים נכנסו לבית מבלי שניתן היה לבדוק אותו כראוי עם נוהל שכן, החיילים סברו שבמבנה ישנם רק אזרחים אך היו בו מחבלים ונהרגו כמה מחיילינו.

"בג"ץ בהתערבותו בהוראות הפתיחה באש במערכה שצה"ל מנהל לילות כימים זו התערבות חסרת אחריות. הביטחון נמצא בידי מערכת הביטחון ואין מוסרי מצה"ל, אין הוראות קפדניות כבצה"ל בשום מדינה בעולם, אין אחוזי פגיעה באזרחים נמוכים כמו במערכה שאנחנו מנהלים מול אויבינו. בדרך כלל כשצבאות נכנסים לשטחי אויב נהרגים מאות ואלפים מהאזרחים. צה"ל, לעומת זאת, עושה ככל שביכולתו כדי לפגוע רק במי שמגיע לחבל בגדר כפי שאירע הלילה, ובברירת המחדל יורים במי שבא להורגנו וגם אז משתדלים לפגוע ברגליים. אין לך מוסרי מצה,ל".

לטעמו של חבר הכנסת יוגב עצם ההתכנסות של בג"ץ לדיון בסוגיית הוראות הפתיחה באש היא צעד בלתי מוסרי וחסר אחריות. "בג"ץ צריך להגיד שמדובר בעניין ביטחוני מדיני טהור ולא לו לדון בו".

כשנשאל אם יתכן ובג"ץ יטען כי הוא מעצמו אינו מתערב, אבל כאשר מובאת בפניו סוגיה על ידי עותר כלשהו הוא מחויב להתייחס לדברים, משיב יוגב כי הוא עצמו "מצפה שזו תהיה תשובת בג"ץ, כפי שבהתנתקות בג"ץ אמר שזה עניין מדיני שיביא לתפיסתו לביטחון ולכלכלה טובים יותר... זו צריכה להיות תשובתו גם כעת. ישנה רצועת ביטחון שנקבעה והיא אינה הרצועה שבסמכותי לעסוק. אני מוקיר ומכיר את חיילי צה"ל במקצועיותם ובמוסריותם ואם יש פגיעה או פגימה כלשהי הרי שצה"ל מתחקר את עצמו. זו לא הזירה שלי. יש להשאיר אותה לדרג הנבחר".

עוד נשאל חבר הכנסת יוגב אם נבדקו תקדימים בעולם באשר לבקרת צבאות אחרים, האם הבקרה נעשית בגוף פנימי, חיצוני או חצי פנימי. יוגב מודה שאינו מכיר את המתרחש בצבאות זרים כיום, אם כי בעבר בדק מקרים כדוגמת מלחמת וייטנם. "ידוע כמה היו פגיעות בלתי מוסריות של צבאות אחרים. צה"ל מחנך את חייליו שלא לפגוע באזרחים ככל הניתן בשגרה ובעימותים על הגדר. כך הוא המוסר של צבאנו. הרמטכ"ל בוחן את הדברים כדי לוודא שכל מפקד נותן פקודות מוסריות וכל חייל וכל צלף נוהג בהתאם".

לנוכח כל דבריו אלה נשאל חבר הכנסת יוגב אם יתכן ודווקא עובדות אלה הופכות את צה"ל לצבא שאינו הכי מוסרי בעולם, שהרי הוא כובל את ידי חייליו בהוראות פתיחה באש בלתי אפשריות, אוסר על תגובה משמעותית למכות שמקבלים חיילים ומפקדים, ולמעשה בהתנהלות הצבא כלפי חייליו הוא מבטא חוסר מוסריות, שהרי מוסר הוא גם ובעיקר דאגה להשיב את הלוחמים לבתיהם בריאים שלמים ומוגנים.

על כך משיב יוגב ואומר כי ייתכן ואכן יש ממש בטענה והדברים ראויים להיבדק, אף בסופו של יום "אם נביא את הדברים לנקודת האיזון, יתכן והצבא מביא את חייליו לנקודת האיפוק כדי לראות את התמונה הכוללת כשהוא מצרף לתמונת האיומים גם את האיומים שנשמעים מכיוון איראן והמתרחש בסוריה והמיליציות שם.

״כשבוחנים את כלל האיומים בהיבט הביטחוני אומרת המדינה שברצועה היא צריכה לנהל את העניינים בצורה אחת וביו"ש בצורה אחרת ולעיתים המדינה מעדיפה לשמר גזרה מסוימת במינון מסוים בכדי שאוכל לרכז כוחות ומאמצים בכיוונים אחרים".

"בוודאי שלא מוסרי שלא להגיב למי שתוקף את חיילי צה"ל. צריך להגיב, אבל לעיתים המדיניות מצדיקה מינון של התגובות, אבל בוודאי שלא על חשבון ביטחונם של חיילי צה"ל. זה לא יהיה מוסרי", אומר יוגב המזכיר שוב את מכלול השיקולים העומדים בפני מקבלי ההחלטות, בין השאר גם שמירת עוטף עזה ברמת ביטחון סבירה מבלי להסלים את המתיחות, "לכן לעיתים מאזנים אבל הוראות הפתיחה נשארו בעינן".