אין ספק: איראן ממשיכה לשקר גם לנו

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, מגיב לחשיפת ארכיון הגרעין האיראני: "אם איראן שמרה את התיקים זה לא היה לצורך מוזיאוני".

ניצן קידר , ט"ז באייר תשע"ח

נתניהו מציג את הקלסרים והתקליטורים אליהם הועתק הארכיון הגרעיני של איראן
נתניהו מציג את הקלסרים והתקליטורים אליהם הועתק הארכיון הגרעיני של איראן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, התייחס לפנות בוקר (שלישי) לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שבו חשף את ארכיון תוכנית הגרעין האיראנית.

"הכרנו חלק מהחומר הזה בשנים האחרונות אבל החלק החדש הוצג לי בפגישה עם נתניהו ביום ראשון. היו אנשים שטענו שהמסמכים לא אותנטיים ואני אומר שבדקנו והכל אמיתי ומטריד מאוד", אמר פומפאו בשיחה עם עיתונאים.

הוא הוסיף, "יש אלפי מסמכים חדשים ששופכים אור על נושאים שהיו עלומים. אין ספק שיש כאן מידע חדש ומשמעותי".

פומפאו נשאל האם מדובר במידע שעלול לשנות החלטה אמריקנית לגבי המשך התמיכה בהסכם הגרעין בין איראן למעצמות.

"אין לי כרגע את התשובה לכך, אבל אין ספק שהיום אנחנו יודעים שאיראן המשיכה לשקר לכולם - גם לנו. האיראנים אמרו בעקביות שלעולם לא ימשיכו בתוכנית גרעין. עכשיו ברור שהיתה כזאת".

לשאלה האם מדובר בהפרת ההסכם ענה פומפאו, "נשאיר את הבדיקה בעניין לעורכי הדין והמומחים המשפטיים - שיביאו את מסקנתם לנשיא. צריך לזכור שלא היכרנו הרבה מאוד מסמכים וחשוב מאוד שנבין את התמונה המלאה לעומק, לפני שתתקבל החלטה".

"חשוב לומר, שבעוד איראן טענה שהיא מחסלת את תוכניתה הגרעינית, היא שמרה את החומרים באופן מאוד מסודר ואפשר לשער מדוע. הרי זה לא נשמר למטרות מוזיאוניות כדי להציג את זה לציבור לעתיד. אם אמרת שלעולם לא תהיה לך תוכנית לפיתוח נשק גרעיני ומצאתי את המסמכים שלך - אחשוד שאתה משקר באופן הרבה יותר רחב", אמר פומפאו, ראש ה-CIA לשעבר שמכיר לעומק את הסוגיה האיראנית.

לדבריו, אירופה תתודרך בימים הקרובים על ידי ישראל בנושא וארה"ב תמשיך לפעול מולה. "המטרה של כולנו היא אחת: לשמור שאיראן לא תשיג נשק גרעיני לעולם. אני בטוח שנמשיך לקיים יחסים טובים עם ידידינו באירופה גם אם הנשיא יבחר לפרוש מהסכם הגרעין".