'רפורמת הקורנפלקס' יוצאת לדרך

יבואנים יוכלו לקבל אישורי כשרות על מגוון מוצרי מזון מיובאים מחו"ל בתקווה כי המהלך יוזיל את מחירי המוצרים עבור צרכני המזון.

חזקי ברוך , ט"ז באייר תשע"ח

ייבוא
ייבוא
צילום: ISTOCK

החל מהיום (שלישי) יוכלו יבואנים מקבילים לקבל אישורי כשרות על מגוון מוצרי מזון, בעלי צריכה גבוהה בארץ, המיובאים מחו"ל ועומדים בתנאים שנקבעו, מתוך תקווה כי רפורמה זו תיצור תחרות הוגנת ותוזיל את מחירי המוצרים עבור צרכני המזון הכשר.

'רפורמת הקורנפלקס' תפתח את האפשרות לייבא מוצרים כשרים שיובאו עד כה רק על ידי יבואנים עיקריים, כך שהצרכנים ייהנו ממגוון רחב ומוזל יותר של מוצרי מזון מיובאים בכשרות של הרבנות הראשית.

במהלך תקופת הפיילוט שתימשך כשנה, ייבחנו השלכות היבוא המקביל והיקפו, כדי לאפשר לצדדים לבחון ולהיערך באופן סופי לגיבוש הסדרת הייבוא המקביל הכשר, תוך מתן התייחסות להיבטים הכשרותיים הנדרשים להפעלת 'רפורמת הקורנפלקס' במתכונת מלאה ועבור כל המוצרים.

נזכיר כי במסגרת התהליך הראשוני של 'רפורמת הקורנפלקס' שהוצגה בשנת 2016, ניתן מענה להיבטים הבריאותיים אך לא ניתנה התייחסות להיבטים הכשרותיים הטמונים בייבוא מזון מחו"ל.

בעקבות כך פתחה הרבנות הראשית במגעים והגיעה להסכמות עם משרדי הממשלה על פיילוט ניסיוני לאישור ייבוא מקביל של מזון כשר, העומד בנהלי הכשרות של הרבנות הראשית, לטובת צרכני הכשרות בארץ ובכדי להוזיל עבורם את יוקר המחיה.

היום, כאמור, הופץ על ידי הרבנות הראשית נוהל המסדיר את הייבוא המקביל ומעתה ניתן לייבא לארץ גם בייבוא מקביל מזון כשר באישור הרבנות הראשית לישראל. מתווה הפיילוט כולל מוצרים שיוצרו במפעל עם השגחה שנתית כללית שניתנה למפעל בחו"ל.

במקביל לפיילוט הוחלט כי משרד האוצר והרבנות הראשית יפעלו לתיקוני החקיקה הנדרשים לצורך מתן סמכויות אכיפה ובין היתר סנקציות ועיצומים כספיים שיוטלו על יבואנים שיפרו את הנהלים. נוהל היבוא המקביל והמסמכים שנדרש היבואן להגיש מפורסמים באתר הרבנות הראשית לישראל.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן אמר כי "הרבנות הראשית לישראל שמחה להיות שותפה במאמצי המדינה בהוזלת יוקר המחיה גם לצרכנים שומרי הכשרות, במקביל למאמציה הכנים להגן על הצרכן מפני הונאות כשרותיות ולוודא כי אכן הצרכן מקבל אוכל כשר כפי שציפה. לאחר שנה ויותר של דיונים מקצועיים עם גורמי כשרות בכירים ברבנות ומול אגף תקציבים באוצר, גיבשנו הסדרת ביניים לרפורמה שקיבלה את ברכתם של הרבנים הראשיים.

''הייבוא המקביל מציב את הרבנות בפני אתגר נוסף במכלול העשייה הברוכה שלה והרבנות נכונה להצליח במשימה זו ולתת לציבור הצרכנים והיבואנים את השירות הטוב ביותר תוך שמירה על האינטרס של צרכני הכשרות", הוסיף דגן.