"אפשר ללכת בצד המערבי של הר הבית"

הרב אלקנה ליאור שב ומבהיר את דעת אביו הרב דוב ליאור על פי שיטתו של הרב גורן בעניין הליכה בצד המערבי של הר הבית צמוד לכותל.

רפאל לוי , ט"ז באייר תשע"ח

כיפת הזהב בהר הבית
כיפת הזהב בהר הבית
צילום: קובי ריכטר/TPS

לקראת יום שחרור ירושלים והר הבית, מפרסם היום (שלישי) הרב אלקנה ליאור מאמר בו הוא מבהיר את דעת אביו הרב דוב ליאור בעניין מסלול ההליכה בצד המערבי בהר הבית. כל זאת כתשובה לטענות שהעלה הרב אב"י סילבצקי בנושא זה.

למאמר המלא לחצו כאן

בהקדמתו מחלק הרב אלקנה ליאור את הטענות שהועלו ע"י הרב סילבצקי במאמר שפורסם בערוץ 7 לשלוש קבוצות.

טענות הקשורות לבירור דעת הרב גורן בספרו בעניין אופן הצבת המזבח על הצאכרא, נתונים נוספים שהרב גורן לא לקח בחשבון, כשהמטרה היא לברר מהי דעת הרב ליאור ביחס אליהם, וטענות הקשורות לרצון להבין את עצם ההגיון שעומד מאחורי פסיקת הרב ליאור כשיטת הרב גורן. המאמר מתייחס רק לקבוצה הראשונה של הטענות.

המאמר פותח בהענקת רקע למדני והיסטורי מקוצר לטובת הקורא שאינו מצוי בסוגיה על מנת שיוכל ביתר קלות להבין את הדברים.

הרב אלקנה מדגיש שמאמר זה מתמקד רק בבירור הקבוצה הראשונה ולא בשאר הטענות השייכות לקבוצות האחרות, ועל כן לא נקבעו עדיין גבולות מדויקים להליכה בצד המערבי, ואף על פי כן בהקדמתו הוא נותן הדרכה כללית לאופן ההליכה המעשי בקטע המסלול הנידון במאמר זה.

המאמר חותם בחשיבות בירור דעתו של הרב גורן, שלדברי הרב אלקנה ליאור, "עדיין מעורפלת לרוב הציבור".

הרב מסביר שהמאמר נכתב, "בתקווה שהבנת שיטתו של הרב גורן בצורה אמיתית תלך ותתברר, ומתוך כך תהפוך שיטה זו להגיונית ומובנת יותר, ועוד יהודים טובים יבינו שצריכים לחוש לה במסלול ההליכה במערב הר הבית. ולא להתקרב מעבר לגבול המוזכר".