האיסור על הבערת פסולת יחול גם ביו"ש?

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה פה אחד את איסור שריפת פסולת לקריאה ראשונה, אך היו"ר קיש הבהיר: בלי החלת החוק ביו"ש הוא לא יעבור.

חזקי ברוך , ט"ז באייר תשע"ח

ועדת הפנים אישרה היום (שלישי) פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת חוק שמירת הניקיון – איסור הבערת פסולת, של ח"כ יעל גרמן, בסופו של דיון על זיהום אוויר ושריפות בשרון ובשומרון.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש, הבהיר: "בגלל חשיבות הנושא והקונצנזוס סביבו בין כל חלקי הבית, אישרנו את הצעת החוק פה אחד לקריאה ראשונה, אבל לקראת הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית אעמוד על כך שהחוק יחול גם על יהודה ושומרון. לא אסכים שנושא כל כך מהותי יהיה תלוי בצו אלוף. יש כלים. הכנסת כבר פעלה כך".

ח"כ חאג' יחיא: "זה כבר לא איכות סביבה. זה כבר פוליטיקה". יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "אתה רוצה פתרון מידי לאיכות הסביבה?" ח"כ חאג' יחיא: " אלוף יכול להוציא צו מיד".

בני הרמן מהמנהל האזרחי, ציין, "השר להגנת הסביבה מימן לקדם חוקי סביבה ביו"ש, את חוק אוויר נקי". ח"כ חאג' יחיא: "זה סיפוח זוחל, שאנחנו מתנגדים לו". יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "זה יקרה. אחרת החוק לא יעבור. אתה רוצה? תתנגד".

ח״כ שרן השכל אמרה בדיון, "מעל למיליון תושבים באזור השומרון והשרון סובלים מידי יום מזיהום אוויר חמור הנגרם משריפות פסולת בשני ציידי הקו הירוק. אורח החיים נפגע, ילדים לא יכולים לצאת לשחק בחוץ, אנשים לא יכולים לפתוח חלון בבית, ללא כל אפשרות לנשום אויר נקי. לאחר מאבק משותף עם התושבים וראשי המועצות באזור, אנו מביאים היום לשינוי חקיקתי והגברת אכיפה שייצרו בראש ובראשונה הרתעה. אלווה מקרוב את הדיונים ואוודא שגם תושבי השומרון ובנימין יקבלו מענה חקיקתי הולם".

ח"כ יעל גרמן הסבירה, "זהו צעד חשוב במאבק למניעת מפגע בריאות התושבים וזיהום האוויר הנוצר מהשריפות הפיראטיות. הצעת החוק הוא תוצאה של מאבק ציבורי ארוך ועיקש שהחל מקבוצת תושבים אכפתיים בהובלתו של הפעיל יניב בלייכר וראשי היישובים שהתארגנו כדי להגן על זכותם לנשום אויר נקי. אני מודה לחברי הוועדה שהצביעו בעד החוק ובראשה ח"כ יואב קיש שתיעדף את הנושא. נעשה הכל כדי להעביר את החקיקה בהליך מהיר ככל הניתן על-מנת לאפשר החלת האכיפה הנחוצה בהקדם האפשרי".

סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אלון זקס, ציין בדיון "שריפת הפסולת היא אחר הנושאים המהותיים בתוכנית העבודה שלנו ומיועד לה שליש מהתקציב התוספתי. המניעה חשובה מאין כמותה. הסדרנו נוהל מסודר עם כב"א. הם כבר הטמיעו את המדיניות ומגיעים הרבה יותר מהר. נקים מערך מודיעין, פיקוח ומניעה. אם אין ערימות לא יהיו שריפות. גם פעילות יחידת דוד במעברים תתוגבר".

שימי אליאל, ראש מועצת כוכב יאיר, הסביר "השריפות מזיקות למאות אלפי איש. החוק הוא צעד מצוין. אנחנו מאד מתוסכלים. העיכוב בגיוס פקחים פוגע. מדובר על מערכת רב-משרדית, כולל משרד הביטחון, המשרד לביטחון פנים, החקלאות, הבריאות. כולם מאחורי הווילון. זיהום האוויר חוצה גבולות".

איציק ברוורמן, ראש עיריית פתח תקווה, ציין, "הכרחי שיהיה תקציב. בלי כסף אין למשרד כלים. בנושא האכיפה – אם הצבא לא ייכנס לתמונה, לא נוכל להתמודד".

ניר ברטל מאורנית הוסיף "מאיפה כל חומר הבעירה? הפסולת מגיעה ממקומות אחרים, לא מהאזור הקרוב. חייבים לחזק את יחידת דוד. אנחנו מבקשים שהמשרד להגנת הסביבה יעביר לוועדה דיווח חודשי על כמות השריפות ומה נעשה עם כל שריפה".