פרידמן: אבו מאזן הגיע לשפל חדש

שגריר ארה"ב בישראל תקף בחריפות את יו"ר הרשות הפלסטינית בעקבות נאומו האנטישמי.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ח

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
Yonatan Sindel/Flash90

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, תקף הלילה (רביעי) בחריפות את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעקבות נאומו בכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה.

כזכור, אבו מאזן אמר בנאומו כי היהודים באירופה היו חשופים לפוגרומים, אך אלו לא נגרמו בשל דתם ומוצאם אלא בשל "תפקידם החברתי", כמי שעסקו בבנקאות ובהלוואה בריבית.

"אבו מאזן הגיע לשפל חדש כשייחס את הטבח ביהודים לאורך השנים ל'התנהגותם בתחום גביית הריבית והבנקים'. כל מי שחושב שישראל היא הגורם לכך שאין שלום צריך לחשוב שנית", כתב פרידמן בטוויטר.

גם ג'ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לאזור, מתח ביקורת על אבו מאזן בעקבות נאומו האנטישמי.

"על כולם לגנות את דבריו של הנשיא עבאס אתמול ברמאללה, בפתיחת הקונגרס הלאומי הפלסטיני. דבריו מצערים מאוד. אי אפשר לבנות שלום על בסיס כזה", כתב גרינבלט בטוויטר.

אבו מאזן התייחס בנאומו לשורה של נושאים והעביר למשתתפים מה שהוא הגדיר כ"שיעור בהיסטוריה", במהלכו עלו בדבריו נימות אנטישמיות מובהקות.

אבו מאזן חזר בנאום גם על טענתו לפיה ישראל הוקמה כ"מפעל קולוניאלי אירופאי", ואין לה שום קשר ליהדות.

נזכיר כי אבו מאזן מואשם לאורך שנים באנטישמיות, ואף בהכחשת שואה. ב-1982 פרסם את עבודת הדוקטורט שלו, בה טען כי הפרסומים על מספר היהודים שנרצחו בשואה היו "מוגזמים", וטען כי מנהיגים ציוניים עבדו עם הנאצים.

לפני כחודשיים תקף אבו מאזן גם את פרידמן עצמו וקרא לו "בן כלב, מתנחל". אבו מאזן אמר את דבריו בתגובה לביקורת שהשמיע פרידמן נגד הרשות הפלסטינית, לאחר שסירבה לגנות פיגועים בהם נרצחו יהודים.

בתגובה אמר אז פרידמן: ‏״שלושה יהודים נרצחו בדם קר והתגובה מהרשות הפלסטינית הייתה דממה. אבו מאזן בחר להגיב לפני כמה דקות והוא קרא לי 'בן כלב'. זו אנטישמיות או מחלוקת פוליטית? אני לא אחליט. אשאיר את זה לכם".